لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

کفیل سیاسی توماج صالحی به او نامه نوشت: «تو تنها نیستی و فراموش نشده‌ای»


 توماج صالحی، رپر معترض
توماج صالحی، رپر معترض

یی‌ون ری، نماینده پارلمان آلمان از حزب سوسیال دمکرات که کفالت سیاسی توماج صالحی، خواننده معترض زندانی در ایران را بر عهده گرفته است در رشته توییتی نامه‌ای را که به توماج فرستاده به اشتراک گذاشت.

او نوشته است: «من به توماج صالحی در زندان نامه نوشتم. برای افزایش شانسم، چهار نامه به زندان دستگرد و یک نامه هم به سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان فرستادم و خواستار پاسخ توماج شدم. قانون به زندانیان اجازه دریافت و نوشتن نامه را می‌دهد. ببینیم در جمهوری اسلامی ایران چگونه است.»

این نماینده پارلمان آلمان خطاب به توماج نوشته است: «زمانی که چند هفته پیش پذیرفتم که حامی سیاسی تو شوم، نه تو را و نه موسیقی‌ات را نمی شناختم ولی از آن زمان تاکنون در موردت تحقیق کرده‌ام و عمیقاً تحت تأثیر قرار گرفته‌ام.»

خانم ری افزوده است که بسیاری از صمیمیت، همدلی و انسانیت توماج برایش گفته‌اند و از او خواسته‌اند تا هر کاری می‌تواند برای محافظت از او انجام دهد.

در ادامه به توماج گفته است: «تو تنها نیستی. فراموش نشده‌ای. در سرتاسر دنیا، افراد زیادی هستند که به تو اهمیت می‌دهند، به فکر تو هستند و از تو حمایت می‌کنند.»

این نماینده پارلمان آلمان افزوده که تنها در روز نوشتن این رشته توییت، اعضای پارلمان آلمان صدها ایمیل با درخواست اقدام برای آزادی توماج صالحی دریافت کردند و متعهد شده است که برای این منظور خواهند جنگید.

خانم ری در پایان گفته که احترام زیادی که برای شجاعت و باور توماج قائل است و هر چند بیش از ۴ هزار کیلومتر فاصله بین ایران و آلمان است، او را و شجاعتش را می‌بینند و متوجه هستند که او برای چه می‌جنگد.

او همچنین افزوده است که از نزدیک میزان پایبندی جمهوری اسلامی ایران به قانون را تحت نظر خواهند داشت و شیوه رفتار با زندانیان و برخورد مقامات جمهوری اسلامی با مسأله حقوق بشر را نظاره خواهند کرد.

خانم ری پیشتر نیز تأکید کرده بود که نماینده مجلس فدرال آلمان تأکید کرده است که از نفوذ بین‌المللی خود برای «نجات جان انسان‌ها» و روشنگری درباره «بی‌عدالتی» استفاده خواهد کرد.

دو نماینده دیگر پارلمان آلمان نیز با به عهده گرفتن کفالت سیاسی دو معترض بازداشت‌شده در ایران که در خطر اعدام قرار دارند، از آنان حمایت کردند.

کارلوس کاسپر اعلام کرد که کفالت سامان صیدی (یاسین) را به عهده گرفته است و مارتین دیدن هوفن برای محمد بروغنی اعلام کفالت کرده است.

توماج صالحی، خواننده سرشناس موسیقی رپ که در جریان اعتراضات ماه‌های اخیر با معترضان بود، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

بازداشت توماج صالحی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داشت و بسیاری از هنرمندان، نویسندگان، و چهره‌های سرشناس خواستار آزادی او شده‌اند.

رئیس دادگستری استان اصفهان اتهامات توماج صالحی را «افساد فی‌الارض از طریق نشر اکاذیب به صورت گسترده، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل و اداره دسته‌جات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرده است.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران اعتراف اجباری توماج صالحی را منتشر کرد.

توماج در این ویديوی ۴۵ ثانیه‌ای به خاطر آثاری که ساخته است «عذرخواهی» می‌کند و می‌گوید موسیقی می‌تواند «مولد خشونت» باشد.

این موضوع به خشم عمومی بیشتر دامن زد و بسیاری در فضای مجازی خواستار عدم انتشار این اعتراف‌های اجباری شدند.

XS
SM
MD
LG