لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

والدین محمدمهدی کرمی از قوه قضاییه خواستند حکم اعدام فرزندشان را لغو کند


محمدمهدی کرمی، معترض محکوم به اعدام
محمدمهدی کرمی، معترض محکوم به اعدام

پدر و مادر محمدمهدی کرمی، جوان معترضی که به اعدام محکوم شده است، در پیامی ویدئویی از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواستند این حکم از پرونده فرزندشان برداشته شود.

در این پیام ویدئویی کوتاه که روز یک‌شنبه ۲۷ آذر در صفحه توییتر مهدی بیک، خبرنگار روزنامه اعتماد منتشر شده، ماشاالله کرمی، می‌گوید: «پسرم به اعدام محکوم شده. کارگرم. دستفروشی می‌کنم. پسرم از قهرمانان کاراته ایران است. چندین مقام کشوری دارد. نفر چهارم تیم ملی ایران بوده.»

آقای کرمی همچنین اضافه می‌کند: «عاجزانه از مقامات قوه قضاییه تمنا می‌کنم، خواهش می‌کنم، از شخص آقای اژه‌ای تمنا و خواهش می‌کنم حکم اعدام را از روی پرونده پسرم بردارید.»

مدال‌های ورزشی محمدمهدی کرمی، معترض محکوم به اعدام
مدال‌های ورزشی محمدمهدی کرمی، معترض محکوم به اعدام

همچنین مادر محمدمهدی کرمی تأکید می‌کند: «از مقامات قوه قضاییه مخصوصا از آقای اژه‌ای خواهشمندم حکم اعدام را از پرونده پسرم بردارید.»

محمدمهدی کرمی به همراه سید محمد حسینی، حمید قره‌حسنلو، حسین محمدی، و رضا آریا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز، به ریاست قاضی سید موسی آصف‌الحسینی، پانزدهم آذر در یک پرونده مشترک مربوط به کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان، به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده‌اند. ۱۱ متهم دیگر این پرونده به احکام سنگین تا ۲۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

آقای کرمی و دیگر متهمان این پرونده از حق داشتن وکیل انتخابی محروم شده‌اند. به گفته پدرش، برای محمدمهدی کرمی یک وکیل تسخیری تعیین شده که حتی جواب خانواده را نمی‌دهد.

وکالت محمدحسین آقاسی، حقوق‌دان، که از سوی خانواده کرمی برای وکالت محمدمهدی انتخاب شد، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی پذیرفته نشد.

اعدام شتاب‌زده محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، دو تن از معترضان در تهران و مشهد، نگرانی‌های بین‌المللی را افزایش داده و شماری از بازداشت‌شدگان در خطر قرار دارند.

پیش از این، اردلان شکرآبی، نماینده پارلمان سوئد، اعلام کرده است که کفالت سیاسی محمدمهدی کرمی را به عهده می‌گیرد.

صدور و اجرای شتاب‌زده احکام اعدام برای بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ با واکنش‌های منفی گسترده‌ای در داخل و خارج ایران همراه بوده است.

از جمله، محسن برهانی، حقوق‌دان و استاد دانشگاه تهران، با برشمردن هفت اشکال عمده حقوقی به حکم محاربه منجر به اعدام برای محسن شکاری اعتراض کرده و آن را «خون به‌ناحق ریختن» توصیف کرده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG