لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

دیدگاه | جمهوری اسلامی و تجارت شش میلیارد دلاری گروگان‌گیری


پرچم جمهوری اسلامی ایران
پرچم جمهوری اسلامی ایران

الیوت آبرامز، نماینده پیشین آمریکا در امور ایران و عضو ارشد شورای روابط خارجی، در مقاله‌ای برای روزنامه واشینگتن‌پست می‌نویسد اگر ایالات متحده می‌خواهد به پرداخت پول به جمهوری اسلامی برای آزادی آمریکایی‌ها ادامه دهد، باید تعداد آمریکایی‌ها را که به طور بالقوه ممکن است در ایران بازداشت شوند، کاهش دهد.

او در ابتدا با اشاره به ضرورت نجات دادن گروگان‌های آمریکایی به عنوان یک اولویت و همچنین یک معضل وحشتناک برای دولت می‌گوید: «پرداخت پول نقد برای آزادی آنها، پاداشی به رژیم‌های یاغی و مشوق رفتارهای غیرقانونی بیشتر است.»

این دیپلمات ارشد در دولت ترامپ با اشاره به مذاکره دولت بایدن با جمهوری اسلامی درباره آزادی پنج گروگان آمریکایی در قبال شش میلیارد دلار می‌افزاید، آخرین «باج‌گیری» از این دست در سال ۱۳۹۵ اتفاق افتاد که طی آن دولت اوباما در قبال آزادی چهار گروگان دیگر ۱.۷ میلیارد دلار (یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار) پول پرداخت کرد.

آبرامز به نقل از کایلی مور-گیلبرت، چهره دانشگاهی بریتانیایی-استرالیایی سابقاً زندانی در ایران، در مخالفت با پرداخت پول به گروگان‌گیرها می‌گوید: «باید اقدامات تنبیهی به طور علنی و پیشگیرانه اتخاذ شود تا [این] سیگنال روشن ارسال شود که در آینده دیپلماسی گروگان‌گیری به جای تحمل و پاداش، مجازات و بر حذر داشته می‌شود.»

او به نقل از کایلی مور-گلبرت می‌افزاید، همچنان که گذرنامه‌های آمریکا برای سفر به کره شمالی فاقد اعتبار هستند به مسافرت سالانه بیش از هزار آمریکایی به ایران اشاره می‌‌کند و می‌گوید، واشینگتن باید گذرنامه‌های آمریکایی را برای سفر به ایران فاقد اعتبار کند. به گفته او، ایرانی-آمریکایی‌های خواهان دیدار مجدد با خانواده می‌توانند این اقدام را در کشورهای همسایه ایران همچون ترکیه و امارات متحده عربی انجام دهند.

الیوت آبرامز ضمن اشاره به بازداشت و زندانی‌کردن ژیو وانگ، دانشجوی آمریکایی، از سوی جمهوری اسلامی طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ می‌افزاید که دومین گام مهم در این راستا باید حصول اطمینان از مسافرت نکردن دانشجویان آمریکایی به ایران باشد.

نماینده پیشین آمریکا در امور ایران در پایان گفته است تعدد موارد گروگان‌گیری از سوی جمهوری اسلامی ایجاب می‌کند که واشینگتن اقداماتی ورای شکایت، مذاکره، و پرداخت «باج» انجام دهد.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده است و نظرات بیان‌شده در آن بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG