لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

دیدگاه | قیام علیه حجاب اجباری در ایران شدت می‌یابد


اعتراض دانشجویان به حجاب اجباری در دانشگاه تهران (آرشیو)
اعتراض دانشجویان به حجاب اجباری در دانشگاه تهران (آرشیو)

هیئت تحریریه روزنامه واشنگتن‌پست روز جمعه ۱۶ تیر با انتشار مقاله‌ای در ارتباط با ادامه تظاهرات علیه حجاب اجباری در ایران گفت «رژیم» جمهوری اسلامی به‌رغم تلاش فراوان نتوانسته «قیام» معترضان را فرو نشاند.

در ابتدای این مقاله به دستور مقامات دانشگاه علامه طباطبایی تهران به دانشجویان دختر برای پوشیدن مقنعه، خشم دانشجویان از این اقدام، و انتشار ویدیوی برخورد خشونت‌بار با یک دانشجوی دختر مخالف این دستور اشاره شده است.

سپس حضور زنان و دانشجویان در خط مقدم «جنبش زن، زندگی، آزادی» با هدف کسب آزادی‌های بیشتر از «دین‌سالاری اسلامگرای خفه‌كننده» مورد اشاره واقع شده است. تعلیق ۴۰ دانشجوی دختر دانشگاه هنر تهران به دلیل خودداری آنها از پوشیدن روسری و تحصن‌شان در اعتراض به این اقدام به عنوان نمونه‌ای از «مقاومت» زنان و دانشجویان ایرانی در برابر جمهوری اسلامی عنوان شده است.

در ادامه به حمایت ده‌ها گروه دانشجویی دیگر از جمله دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر از دانشجویان معترض دانشگاه هنر اشاره و تصریح شده است: «دین‌سالاری اسلامی ایران تسلیم نمی‌شود.»

هیئت تحریریه واشنگتن پست سپس به طرح جدید نمایندگان مجلس شورای پرداخته است که طبق آن زنان رویگردان از حجاب اجباری با عواقبی همچون جریمه مالی، محدودیت در دسترسی به حساب‌های بانکی، مصادره اتومبیل‌های شخصی، محدودیت‌های مسافرتی، ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی، و زندان روبرو می‌شوند.

نویسندگان در پایان مقاله با اشاره به ناکامی جمهوری اسلامی در فرونشاندن «قیام» و حضور فزاینده زنان بدون حجاب در اماکن عمومی، تصریح کرده‌اند: «این نشانه‌ای از پیروزی آنها است، حتی اگر دین‌سالاران پابه‌سن‌گذاشته حاکم بر ایران هنوز آن را درنیافته باشند.»

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده است و نظرات بیان‌شده در آن بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG