لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

دیدگاه | ممکن است توافق هسته‌ای جدیدی در راه باشد


پرچم‌های ایران و آمریکا
پرچم‌های ایران و آمریکا

دنیس راس، دستیار ویژه سابق باراک اوباما، روز جمعه در مقاله‌ای برای واشنگتن‌پست گفت «باید هدف دولت بایدن از هرگونه توافق با ایران پیشگیری به جای مهار باشد.»

راس در ابتدای مقاله خود با اشاره به گزارش‌ها درباره مذاکرات غیرمستقیم دولت بایدن و جمهوری اسلامی در عمان می‌گوید سخنان اخیر خامنه‌ای مبنی بر پذیرفتنی بودن توافق با غرب به شرط اینکه زیرساخت‌های هسته‌ای ایران دست‌نخورده باقی بمانند، مشابه سخنان او پیش از توافق برجام است.

این تحلیلگر می‌افزاید در سفر اخیر خود به اسرائیل از مقامات این کشور شنیده که بر اساس توافق پیش‌رو میان ایران و غرب، جمهوری اسلامی خواهد پذیرفت اورانیوم با غنای بیش از ۶۰ درصد تولید نکند، بر ذخیره کنونی اورانیوم غنی‌شده خود نیفزاید، و زندانی‌های دوتابعیتی آمریکایی را آزاد کند و در مقابل آن، واشنگتن نیز تحریم جدید علیه ایران وضع نکند و اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به حدود ۲۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده‌اش را بدهد.

به گفته دنیس راس، جمهوری اسلامی تا کنون اورانیوم کافی با غنای ۶۰ درصد را برای تولید پنج بمب انباشت کرده است. او علاوه بر غنی‌سازی اورانیوم در این سطح بالا، تحکیم زیرساخت‌های هسته‌ای ایران را یک مشکل عمده دیگر می‌داند زیرا آسیب‌پذیری این تاسیسات را در برابر حملات نظامی اسرائیل و آمریکا کاهش می‌دهد.

دنیس راس هشدار می‌دهد هسته‌ای شدن ایران سه کشور عربستان سعودی، مصر، و ترکیه را نیز به سوی دستیابی به سلاح هسته‌ای سوق خواهد داد.

زمان‌مند کردن تفاهم‌ها با ایران، تصریح بایدن به بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت حرکت جمهوری اسلامی به سوی ساختن بمب هسته‌ای، انجام مانورهای نظامی در منطقه و تمرین حمله به تاسیسات تحکیم‌یافته، و پرکردن فوری ۱۸۰ میلیون بشکه ذخایر راهبردی نفت، چهار توصیه دنیس راس به دولت بایدن است.

او در پایان مقاله خود تصریح می‌کند که می‌توان از یک جنگ خطرناک اجتناب کرد، اما «متاسفانه، سیاست مهار به جای پیشگیری ممکن است وقوع آن [جنگ] را تسریع بخشد.»

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده است و نظرات بیان‌شده در آن بازتاب‌دهنده دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG