لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۵

وندی شرمن: صرفنظر از نتیجه مذاکرات به تلاش برای بازگرداندن زندانیان دوتابعیتی ادامه می‌دهیم


وندی شرمن، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا
وندی شرمن، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا

وندی شرمن، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه گفت: «صرفنظر از نتیجه مذاکرات احیای برجام، دولت بایدن به تلاش‌های خود برای بازگرداندن شهروندان به طور غیرقانونی زندانی در ایران ادامه خواهد داد.»

خانم شرمن در گفت‌وگویی با جیسون رضائیان، ستون‌نویس واشنگتن‌پست و زندانی سابق در ایران، گفت با خانواده‌های بسیاری از شهروندان آمریکایی به طور غیرقانونی زندانی در کشورهای دیگر از جمله ایران دیدار داشته است.

او درباره فرمان اجرایی اخیر جو بایدن درباره شهروندان آمریکایی زندانی در دیگر کشورها و «وضعیت اضطراری ملی» نامیدن آن از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده گفت: «دولت آمریکا مسئول حفاظت از جان شهروندان آمریکا در سراسر جهان است و جو بایدن با تمام توان خود تلاش می‌کند آمریکاییان زندانی در دیگر کشورها را به خانه بازگرداند.»

خانم شرمن در بخش دیگری از سخنانش به افزودن «شاخص دی» به توصیه‌های مسافرتی وزارت امور خارجه آمریکا به شهروندانش اشاره کرد و افزود: هدف از این امر آگاه کردن آمریکاییان از خطر بازداشت «غیرقانونی و غیرمنصفانه» آنها با هدف امتیازگیری سیاسی است.

قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا افزود:« هم‌اینک میانمار، جمهوری خلق چین، ایران، کره شمالی، روسیه، و ونزوئلا دارای «شاخص دی» هستند.»

او در ادامه گفت این فهرست ثابت نیست و اگر کشوری دوست آمریکا نیز به طور مداوم و فزاینده شهروندان آمریکایی را به شیوه‌ای غیرقانونی بازداشت کند، به این فهرست افزوده خواهد شد.

آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام

وندی شرمن در پاسخ به پرسشی پیرامون آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام گفت: «ما در یک بن‌بست قرار داریم بدین معنی که ایران در آخرین دور از مذاکرات پاسخ نسبتا سخت و شدیدی به ما داده است.» به گفته او، این پاسخ برای دولت بایدن «ناپذیرفتنی» است.

قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا افزود:« هم‌اینک، توپ در زمین ایران است. به گفته او، بایدن هنوز معتقد است رسیدن به توافق به نفع آمریکا است.»

وندی شرمن تاکید کرد آمریکا معتقد است، ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و از نظر دولت بایدن بازگشت به برجام بهترین راه برای تضمین آن است.

او افزود:« ایالات متحده برای تمامی احتمالات در صورت شکست مذاکرات آماده است.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG