لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

کاخ سفید: به تلاش‌ برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهیم 


جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید - ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۵ شهریور ۱۴۰۱)
جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید - ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۲۵ شهریور ۱۴۰۱)

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه در پاسخ به پرسش‌ بخش فارسی صدای آمریکا در مورد وضعیت مذاکرات برجام پس از پاسخ جمهوری اسلامی به پیش‌نویس توافقی که اتحادیه اروپا ارائه کرده‌ بود، گفت آمریکا همچنان به تلاش‌هایش برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای ادامه می‌دهد.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید، درباره وضعیت کنونی مذاکرات برجام گفت که راه و روش مذاکره و دیپلماسی همچنان ادامه دارد.

او گفت: «رئیس‌جمهوری بسیار واضح گفته است که ما اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح‌های هسته‌ای دست یابد، زیرا می‌دانیم که حل هیچ مشکلی در خاورمیانه با ایران مجهز به سلاح هسته‌ای آسان‌تر نمی‌شود.»

جان کربی همچنین با بازگو کردن اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این که «بهترین راه برای دستیابی به این نتیجه از طریق یک فرآیند دیپلماتیک است» به ۱۶ ماه مذاکرات احیای برجام اشاره کرد.

هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین به سخنان اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، مبنی بر دورتر شدن چشم‌انداز دستیابی به این هدف «نسبت به چند هفته پیش» و این که «بعید است بتوانیم به این زودی به توافق بازگردیم» تاکید کرد: «اما این بدان معنا نیست که ما از تلاش دست کشیده‌ایم، به این معنا نیست که همه آن چه را که انجام شده است رها کردیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده (آرشیو)
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده (آرشیو)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز روز پنجشنبه به صدای آمریکا گفت که تقصیر عدم دستیابی به توافق احیای برجام بر گردن ایران است.

  • آمریکایی‌های زندانی در خارج ایالات متحده

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه در جریان یک کنفرانس خبری به کشورهایی که اتباع آمریکایی را به ناحق زندانی‌ کرده‌اند هشدار داد.

در کنفرانس خبری مشترک آقای بلینکن با همتای اردنی‌اش از او درباره سرنوشت آمریکاییان در بند در روسیه سئوال شد و این هشدار را به همه کشورهایی که به گفته او آمریکاییان را به ناحق در زندان دارند داشت.

او گفت: «هر کشوری که درگیر زندانی کردن غیرقانونی باشد، تهدیدی برای امنیت همه کسانی است که به آن کشور برای مسافرت، کار و زندگی می روند. من معتقدم که این اقدام تأثیری عمیقاً دلخراشی بر مردمی که علاقه‌مند یا مایل به سفر به آن کشورها هستند، خواهد داشت. این امری است که این کشورها باید به آن توجه کنند. و همان طور که قبلاً نیز گفته‌ام، ما گام‌های بیشتری در این زمینه برداشته‌ایم که به این کشورها بگوییم که بهای سنگینی را خواهند پرداخت.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، پیشتر درباره سرنوشت این افراد، با توجه به وضعیت فعلی مذاکرات، به صدای آمریکا گفت: «همواره فکر می‌کردیم که ممکن است به چنین وضعیتی برسیم و احیای برجام در وضعیت نامشخص قرار بگیرد و نمی‌خواستیم که وضعیت آمریکاییان زندانی در ایران - آمریکایی‌هایی که صدها روز و سال‌ها پشت میله‌های زندان و به دور از خانواده‌هایشان هستند - را با فرجام برجام که هم‌اکنون نامشخص است و شاید ناممکن شود، گره بزنیم.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG