لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۶

فروش ماریجوانا در کلورادو قانونی شد


سه کارگر در انباری در منطقه فقیرنشینی در حومه شمال دنور صدها سیگار ماریجوانا را با دست می پیچند تا همزمان با سال نو میلادی آن ها را برای مراسم افتتاح فروشگاه های فروش ماریجوانای تفریحی در کلورودا آماده کنند.

رابین هکت ۵۱ ساله یکی از صاحبان فروشگاه «Botana Care» می گوید تا روز اول ژانویه که مغازه را افتتاح می کنند احتمالاً ۲ هزار سیگار دست پیچ شده ماریجوانا خواهیم داشت. این فروشگاه یکی از ده ها مغازه ای است که به تازگی از مقامات ایالتی مجوز گرفته تا از روز چهارشنبه ماری جوانا برای مصارف تفریحی را به صورت خرده فروشی به مردم ارائه کند.

هکت و دیگر افرادی که مجوز فروش ماری جوانا در کلورادو را دارند پیشگامان فصل جدیدی از فرهنگ مواد مخدر در آمریکا هستند که برای اولین بار برگهای شاهدانه ای را ارائه می کنند که به صورت قانونی تولید شده، فروخته می شود و بر اساس نظام جدیدی مالیات بندی می شود که سالیان سال است بسیاری از ایالت های آمریکا در مورد فروش الکل اجرا می کنند.

کارشناسان می گوید در واقع هنوز چارچوب این چنینی برای توزیع ماریجوانا در هیچ نقطه دیگر دنیا وجود ندارد.

اسکایر هال ۲۳ ساله یکی از فروشندگان ماریجوانا است که چند ماه پیش از کارولینای جنوبی به کلورادو کوچ کرد. او که هم اکنون یکی از خرده فروشان هکت است چند ماه پیش از آن که به صورت رسمی استخدام شود، برای این کارگاه به صورت داوطلبانه کار کرده بود.

هال می گوید «اگر رشدی که ما مدنظر داریم به واقعیت بدل شود، خرده فروشی آن فرصت خوبی خواهد بود».

کلورادو در رای گیری نوامبر سال ۲۰۱۲، به همراه ایالت واشنگتن حمل و مصرف مقدار اندک ماریجوانا برای مصارف غیردارویی را قانونی کرده است. این مصرف فقط برای تفریح است.

اما کلورادو در واقع یکی از ۲۰ ایالت آمریکا است که قوانین مصرف ماریجوانا برای درمان را تصویب کرده و یکی از پیشگامان قانونی کردن بازار فروش آن برای مصارف تفریحی آن است. مغازه هایی که مجوز فروش و توزیع ماریجوانا برای مصارف درمانی داشتند، اولین مراکزی هستند که مجوز فروش آن برای مصارف تفریحی را نیز کسب کرده اند.

ایالت واشنگتن نیز قرار است اولین فروشگاه های ارائه ماری جوانا برای مصارف تفریحی را در سال ۲۰۱۴ افتتاح کند.

زمانی که سیستم قانونی شدن مصرف تفریحی ماریجوانا در کلورادو تثبیت شود، مقامات پروژه عمده فروشی و خرده فروشی محصولات شاهدانه را آغاز می کنند که درآمد سالانه آن ۵۷۸ میلیون دلار تخمین زده شده و سالانه برای این ایالت ۶۷ میلیون دلار درآمد مالیاتی خواهد داشت.

با وجودی که ایالت های واشنگتن و کلورادو مصرف ماریجوانا را قانونی کرده اند، اما براساس قانون دولت فدرال ماریجوانا غیرقانونی است و دولت اوباما تاکید کرده ایالت ها مختار خواهند بود تا در مورد تصویب قانون اجازه مصرف و فروش ماری جوانا برای تفریح براساس مصلحت ایالت های خود تصمیم بگیرند.

ازکیل ادواردز، مدیر «پروژه اصلاح قانون جزایی» در «اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا» با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است تصویب قانونی شدن مصرف تفریحی ماریجوانا در ایالت های واشنگتن و کلورادو در واقع سرآغازی بر پایان ممنوعیت آن در سطح مالی است.

ادواردز گفته است «کلورادو با قانونی کردن ماریجوانا تعصب غیرضروری و افراطی اجرای قوانین ممنوعیت آن را متوقف کرده است».

اما مخالفان تصویب این قانون روز سه شنبه هشدار دادند که قانونی کردن مصرف تفریحی ماریجوانا در این دو ایالت غربی کشور می تواند به صنعتی کمک کند که تمایل آن جذب مصرف کننده زیرسن قانونی و معتادتر کردن تعداد بیشتری از مردم به مواد مخدر است.

پاتریک کندی، نماینده پیشین کنگره و یکی از بنیانگزاران پروژه «رویکردهای هوشمند در قبال ماریجوانا» است که به هدف محدود کردن تبلیغ ماریجوانا و ممنوعیت آن در ایالت های مختلف است. او در سالن کنفرانسی که به همین منظور برگزار شده بود، خبرنگاران گفته است شرایط بازاری که برای فروش ماریجوانا پدیده آمده به بازار الکل شبیه است.

کندی گفته است «این کارزاری است که در صورت پیشگیری زودهنگام می توانیم از پیامدهای معکوس تبلیغ برای آن که ثمره تجاری شدن بازار است و مصرف الکل برای جوانان تبلیغ می کند، ممانعت به عمل بیاوریم».

با این وجود، براساس قانون کلورادو بعضی از مردم این ایالت می تواند تا یک اونس ماریجوانا بخرند و بازدیدکنندگان از این ایالت فقط اجازه خرید یک چهارم اونس ماریجوانا را خواهند داشت.

مقامات دنور آگهی هایی در فرودگاه و سراسر مرکز شهر نصب کرده اند و هشدار داده اند که مغازه های فروش ماریجوانا فقط در ساعات معینی از شبانه روز فعالیت می کنند و مصرف ماریجوانا در ملاء عام هنوز غیرقانونی محسوب می شود.

هکت می گوید انتظار می رود رقمی بین ۸۰۰ تا ۱ هزار مشتری روز افتتاح به مغازه اش مراجعه کنند. وی با یک شرکت امنیتی قرارداد بسته تا به حفظ ترافیک و مسائل مربوط به پارکینگ رسیدگی کند و با هجوم احتمالی مردم مقابله نماید.

هکت می گوید ۵۰ پوند ماریجوانا دارد و برای این که با کمبود مواد روبرو نشود، مردم برای روز اول فقط می توانند یک چهارم اونس ماری جوانا بخرند. ماری جوانایی که هکت با اشکال و اسامی مختلف در مغازه خود می فروشد حدود ۸۵ تا ۹۰ دلار خواهد بود.

مغازه هکت که اولین مغازه در شمال دنور است که مجوز فروش ماری جوانای تفریحی را دارد و انتظا ر می رود در اولین سال فروش ۱۳ میلیون درآمد خالص کسب کند.
XS
SM
MD
LG