لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۳۶

گزارش اجتماعی: بحث پیرامون کشت و توزیع قانونی ماری جوانای طبی درکالیفرنیا


ماری جوانای طبی

سازمان مدیریت غذا وداروی ایالات متحده اعلام کرده است شواهدی مبنی بر اثبات خواص دارویی ماری جوانا وجود ندارد، اما برخی ازپزشکان کالیفرنیا معتقدند مصرف ماری جوانا به بهبود بیمارانشان کمک می کند

کالیفرنیا یکی از چهارده ایالتی ست که به شهروندانش اجازه می دهد تا برای مصارف پزشکی ماری جوانا مصرف کنند وکشت شاهدانه به یک صنعت پررونق دراین ایالت سواحل غربی ایالات متحده بدل شده است.

مقامات دولت فدرال می گویند مصرف و فروش ماری جوانا غیرقانونی ست، اما دولت اوباما اخیرا" اعلام کرده است داروخانه های فروش ماری جوانایی که ازقوانین دولت ایالتی پیروی می کنند را مشمول مجازات نخواهد کرد.

تعداد درمانگاه هایی که ماری جوانای طبی ارایه می کنند درحالی درکالیفرنیا افزایش می یابند که ازسویی برخی خواستار محدودیت فعالیت این مراکز و از سویی دیگربرخی خواستار قانونی شدن مصرف ماری جوانا شده اند.

درمرکز پزشکی هابرساید، بزرگترین داروخانه عمومی ارایه ماری جوانای طبی درایالت کالیفرنیا دراوکلند روزانه ٦٠٠ بیمار ماری جوانای طبی دریافت می کنند.

این مرکزپزشکی، ماری جوانای طبی را برای درمان بیماری های مختلفی همچون سرطان و نارسایی های خواب به بیماران تجویز می کند.

استیو دوانجلو، بینانگزار و مدیراجرایی ارشد این مرکز می گوید: « زمانی که بیماری برای اولین بار به این مرکزمراجعه می کند، در مورد پیشینه پزشکی بیمارو نیاز قانونی وی به ماری جوانا تحقیق می کنیم و از او می خواهیم تا موافقت نامه ای را امضا کند و به عضویت مرکز درآید و بدین ترتیب بر اساس این موافقت نامه، دیگراعضای مرکز ما را به کشت شاهدانه از طرف آن ها مجاز خواهد کرد.»

شهروندان کالیفرنیا در سال ١٩٩٦ به قانونی شدن کشت مارجوانای طبی رای دادند. بر اساس این قانون، بیماران با تجویز و توصیه پزشک معالج اجازه کشت و استفاده شخصی از ماری جوانا را خواهند داشت. این قانون بعدها توسعه پیدا کرد و به بیماران اجازه داد تا از طریق مشارکت وعضویت دردرمانگاه های دولتی، به بیماران دیگرنیز ماری جوانا بدهند.

مرکزپزشکی هاربرساید ٣٠ هزارعضو دائم و سالانه ٢٠ میلیون دلاردرآمد دارد.

اعضای این مرکز برای خرید ماری جوانای مورد نیاز خود صف می کشند و کارمندان درمانگاه به آن ها کمک می کنند.

بیل بریت که مقیم لانگ بیچ درکالیفرنیا ست، برای مصارف پزشکی ماری جوانا مصرف می کند.

وی می گوید: « وقتی که بچه بودم، فلج اطفال گرفتم ومصرف روزانه چند بار بخور ماری جوانا به التیام دردهایم و کاهش مصرف داروهای دیگرهمچون انواع مسکن ها، داروهای ضد تهوع و ضد اسپاسم و دهها نوع دیگرکمک می کند.»

درمانگاه های ماری جوانای طبی درسراسرایالت کالیفرنیا افتتاح شده اند.

شهروندانی که می خواهند مراکز شخصی تاسیس کنند دردانشگاه اوکستردام به مدیریت ریچارد لی آموزش داده می شوند.

ریچارد لی یک سرمایه گذارمحلی ست که مدیریت یک قهوه خانه و داروخانه ویژه ارایه ماریجوانای طبی را به عهده دارد.

هزاران دانشجو برای آموزش تجارت ماری جوانا به یکی از سه دانشکده منطقه مراجعه می کنند.

لی می گوید: « دانشجویان پس ازپشت سر گذاشتن دوره های سیاسی و حقوقی، علم چگونگی کشت مارجوانا، آشپزی با دانه شاهدانه، تولید حشیش، مدیریت و به راه انداختن تجارت وهمکاری مشارکت را می آموزند.»

لس آنجلس بیش از ٨٠٠ درمانگاه ماری جوانا دارد. این رقم بیش از تعداد مدارس دولتی و قهوه خانه استاباکس است.

بعضی ازدرمانگاه ها از سوی شهرداری مجوز دریافت کرده اند و برخی دیگر راه هایی برای گریز از مقررات می یابند و برخی مقامات دولتی کشت و فروش ماری جوانای طبی را غیرقانونی قلمداد می کنند.

مقامات وعده داده اند فعالیت درمانگاه هایی که مجوز ندارند را متوقف خواهند کرد. اما تا به حال که بیشتر آن ها به فعالیت خود ادامه داده اند.

انجمن روسای پلیس کالیفرنیا با گسترش فعالیت این درمانگاه ها مخالفند.

کیم رینی، رئیس پلیس شهر کوینا می گوید: « شاید ماری جوانا به درمان افراد بیمار کمک کند اما تعداد این افراد اندک است، حتی به بیش از دو درصد مصرف کنندگان هم نمی رسد.»

سازمان مدیریت غذا وداروی ایالات متحده اعلام کرده است شواهدی مبنی بر اثبات خواص دارویی ماری جوانا وجود ندارد، اما برخی ازپزشکان کالیفرنیا معتقدند مصرف ماری جوانا به بهبود بیمارانشان کمک می کند.

دیوید بیرمان می گوید: « بیماران روایت های جالب توجهی از تجربیات شخصی خود حکایت می کنند. ماری جوانا برای التیام دردهای مزمن و شدید موثر است.»

طرفداران مصرف ماری جوانای طبی برسوء استفاده از مفاد قانونی آن از سوی افرادی که برای تفریح از ماری جوانا استفاده می کنند، اتفاق نظر دارند. اما در عین حال معتقدند مصرف این ماده مخدرباید قانونی شود.

سازمان ملی اصلاح قوانین ماری جوانا اخیرا" کنفرانسی درسان فرانسیسکو برگزار نمود که تعداد بسیاری از حامیان و مدیران درمانگاه ها را به خود جلب کرد.

کن استروپ، بنیانگذار این گروه می گوید: « مصرف مسئولانه ماری جوانا هیچ ضرری ندارد و این امرنباید موجب نگرانی و یا دخالت دولت باشد. ما باید از دستگیری افراد دست برداریم و به افرادی که مسئولانه ماری جوانا می کشند، احترام بگذاریم.»

طرفداران مصرف ماری جوانا بر این باورند این ماده مخدر نیز باید همچون الکل و تنباکو مشمول مالیات شود.

اما مخالفان می گویند مصرف ماری جوانا بدون به بحث گذاشتن همه جنبه های آن در سطح ملی نباید قانونی باشد. آن ها ادعا می کنند عوارض بلند مدت مصرف این ماده مشخص نیست و الکل به اندازه کافی مشکلات جدی برای مردم ایجاد می کند.

XS
SM
MD
LG