لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۱۶

گزارش اجتماعی: چالش های قانونی مصرف ماری جوانای طبی درایالات متحده


ماری جوانای طبی

گردانندگان درمانگاه های سان فرانسیسکو به بیمارانی که نسخه پزشک دارند، ماری جوانا می دهند، امری که بر اساس قانون فدرال غیرقانونی اما درکالیفرنیا قانونی ست

انجمن پزشکی آمریکا، بزرگترین سازمان پزشکان کشور اخیرا" از دولت ایالات متحده خواسته است تا تصمیم خود مبنی برطبقه بندی ماری جوانا در زمره داروهای مخدر خطرناک که هیچ گونه مصرف دارویی ندارد را مورد بازبینی قراردهد.

با وجود این که انجمن پزشکی آمریکا بر استفاده طبی از این ماده مخدر مهر تائید ننهاده اما از دولت خواسته است تا پیرامون مزیت های احتمالی آن تحقیق کند.

چهارده ایالت کشورمصارف طبی ماری جوانا را مجاز کرده اند اما بر اساس قانون فدرال استفاده آن کماکان غیرقانونی ست. اما دولت اوباما اخیرا" اعلام کرده است داروخانه های فروش ماری جوانایی که ازقوانین دولت ایالتی پیروی می کنند را مشمول مجازات نخواهد کرد.

مدت های مدیدی ست که کالیفرنیا بهشت مصرف کنندگان ماری جوانا بوده است.

امروزه برخی از مصرف کنندگان ماری جوانا آزادانه به این ماده مخدردسترسی دارند.

گردانندگان درمانگاه های سان فرانسیسکو به بیمارانی که نسخه پزشک دارند، ماری جوانا می دهند، امری که بر اساس قانون فدرال غیرقانونی اما درکالیفرنیا قانونی ست.

درمرکز پزشکی هابرساید، بزرگترین داروخانه عمومی ارایه ماری جوانای طبی درایالت کالیفرنیا دراوکلند روزانه ٦٠٠ بیمار ماری جوانای طبی دریافت می کنند.

مرکزپزشکی هاربرساید ٣٠ هزارعضو دائم و سالانه ٢٠ میلیون دلاردرآمد دارد.

استیو دوانجلو، بینانگزار و مدیراجرایی ارشد این مرکز می گوید: « زمانی که بیماری برای اولین بار به این مرکزمراجعه می کند، در مورد پیشینه پزشکی بیمارو نیاز قانونی وی به ماری جوانا تحقیق می کنیم و از او می خواهیم تا موافقت نامه ای را امضا کند و به عضویت مرکز درآید و بدین ترتیب بر اساس این موافقت نامه، دیگراعضای مرکز ما را به کشت شاهدانه از طرف آن ها مجاز خواهد کرد.»

شهروندانی که می خواهند مراکز شخصی تاسیس کنند دردانشگاه اوکستردام به مدیریت ریچارد لی آموزش داده می شوند.

لی می گوید: « دانشجویان پس ازپشت سر گذاشتن دوره های سیاسی و حقوقی، علم چگونگی کشت مارجوانا، آشپزی با دانه شاهدانه، تولید حشیش، مدیریت و به راه انداختن تجارت وهمکاری مشارکت را می آموزند.»

لس آنجلس بیش از ٨٠٠ درمانگاه ماری جوانا دارد. این رقم بیش از تعداد مدارس دولتی و قهوه خانه استاباکس است.

بعضی ازدرمانگاه ها از سوی شهرداری مجوز دریافت کرده اند و برخی دیگر راه هایی برای گریز از مقررات می یابند و برخی مقامات دولتی کشت و فروش ماری جوانای طبی را غیرقانونی قلمداد می کنند.

انجمن روسای پلیس کالیفرنیا با گسترش فعالیت این درمانگاه ها مخالفند.

کیم رینی، رئیس پلیس شهر کوینا می گوید: « شاید ماری جوانا به درمان افراد بیمار کمک کند اما تعداد این افراد اندک است، حتی به بیش از دو درصد مصرف کنندگان هم نمی رسد.»

سازمان مدیریت غذا وداروی ایالات متحده اعلام کرده است شواهدی مبنی بر اثبات خواص دارویی ماری جوانا وجود ندارد، اما برخی ازپزشکان کالیفرنیا معتقدند مصرف ماری جوانا به بهبود بیمارانشان کمک می کند.

دیوید بیرمان می گوید: « بیماران روایت های جالب توجهی از تجربیات شخصی خود حکایت می کنند. ماری جوانا برای التیام دردهای مزمن و شدید موثر است.»

طرفداران مصرف ماری جوانای طبی برسوء استفاده از مفاد قانونی آن از سوی افرادی که برای تفریح از ماری جوانا استفاده می کنند، اتفاق نظر دارند. اما در عین حال معتقدند مصرف این ماده مخدرباید قانونی شود.

سازمان ملی اصلاح قوانین ماری جوانا اخیرا" کنفرانسی درسان فرانسیسکو برگزار نمود که تعداد بسیاری از حامیان و مدیران درمانگاه ها را به خود جلب کرد.

کن استروپ، بنیانگذار این گروه می گوید: « مصرف مسئولانه ماری جوانا هیچ ضرری ندارد و این امرنباید موجب نگرانی و یا دخالت دولت باشد. ما باید از دستگیری افراد دست برداریم و به افرادی که مسئولانه ماری جوانا می کشند، احترام بگذاریم.»

طرفداران مصرف ماری جوانا بر این باورند این ماده مخدر نیز باید همچون الکل و تنباکو مشمول مالیات شود.

اما مخالفان می گویند مصرف ماری جوانا بدون به بحث گذاشتن همه جنبه های آن در سطح ملی نباید قانونی باشد. آن ها ادعا می کنند عوارض بلند مدت مصرف این ماده مشخص نیست و الکل به اندازه کافی مشکلات جدی برای مردم ایجاد می کند.XS
SM
MD
LG