لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

آمریکاییان، خواهان قانونی شدن ماری جوانا


در دو ایالت، مصرف تفریحی ماری جوانا از سال گذشته قانونی شده و در بیش از ۲۰ ایالت این کشور مصرف درمانی آن مجاز است.

انتشار نتایج یک نظرسنجی تازه از شهروندان آمریکایی نشان می دهد که برای نخستین بار طی سال ها، بیش از نیمی از آمریکاییان با قانونی شدن ماری جوانا موافقند.

این نظرسنجی که توسط موسسه معتبر گالوپ انجام و منتشر شده، حاکی از آن است که ۵۸ درصد آمریکاییان طرفدار قانونی شدن ماری جوانا هستند که ۸ درصد از شمار موافقان دو سال پیش بیشتر است.

این در حالی است که نخستین نظرسنجی رسمی گالوپ در سال ۱۹۶۹ نشان داد که تنها ۱۲ درصد از شهروندان آمریکا با قانونی شدن ماری جوانا موافق بودند.

دو ایالت کلورادو و واشنگتن استفاده تفریحی از ماری جوانا را در نوامبر ۲۰۱۲ قانونی کردند. در این حال، در پایتخت آمریکا و حدود ۲۰ ایالت این کشور مصارف درمانی ماری جوانا و استفاده از آن را به عنوان دارو آزاد است.

به گفته گالوپ، نتایج این پژوهش ممکن است به سبب تغییر استانداردهای اجتماعی و عادی تر به نظر رسیدن مصرف ماری جوانا طی سال های اخیر، و همچنین به سبب تعدیل اثرات منفی شیمی درمانی با مصرف ماری جوانا، تغییر کرده باشد.

در مجموع، استنتاج این نظرسنجی آن است که جوانان بیش از مسن ترها خواستار قانونی شدن مصرف ماری جوانا بوده اند.

به گفته گالوپ، تمایل آمریکاییان به قانونی شدن ماری جوانا، امسال از سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.
نتیجه تحقیق تازه گالوپ حاکی از آن است که ۶۵ درصد از دموکرات ها و ۳۵ درصد از جمهوریخواهان خواهان آزاد شدن ماری جوانا هستند.

عده ای که برای قانونی شدن استفاده از ماری جوانا پافشاری می کنند، معتقدند که مجاز کردن و مالیات بستن به ماری جوانا به سود اقتصاد آمریکاست. موسسه گالوپ این نظرسنجی را از سوم تا ششم اکتبر(ماه جاری میلادی) انجام داده است.
XS
SM
MD
LG