لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

هشدار سازمان بهداشت جهانی: تب دنگی در حال گسترش است


پشه آئدس، ناقل بیماری تب دنگی (آرشیو)
پشه آئدس، ناقل بیماری تب دنگی (آرشیو)

سازمان بهداشت جهانی هشدار داد تب دنگی به دلیل افزایش فعالیت‌ها از جمله جابجایی مردم، شهرنشینی و مسائل مربوط به آب و هوا در حال گسترش به مناطق و کشورهای بیشتری در سراسر جهان است.

رامان ولیودان، یکی از مقامات ارشد سازمان بهداشت جهانی در یک نشست خبری در ژنو به خبرنگاران گفت: «حدود نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر ابتلا به تب دنگی هستند. دنگی حدود ۱۲۹ کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنا بر تخمین ما، هر سال بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیون مورد گزارش داده می‌شود.»

این بیماری که توسط گونه پشه آئدس منتشر می‌شود، عمدتاً در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رواج دارد. هرچند بنا بر گزارش سازمان بهداشت جهانی، این بیماری در دهه‌های اخیر در سراسر جهان رشد چشمگیری داشته است و موارد ابتلا از نیم میلیون در سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۹هجری شمسی) به بیش از ۴.۲ میلیون در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱هجری شمسی) افزایش یافته است.

دودزدایی در پرو، آمریکای جنوبی برای دفع پشه - ۳ ژوئن ۲۰۲۳
دودزدایی در پرو، آمریکای جنوبی برای دفع پشه - ۳ ژوئن ۲۰۲۳

سال گذشته، مناطق آمریکای لاتین ۲.۸ میلیون مورد ابتلا به این بیماری و ۱۲۸۰ مورد مرگ ناشی از آن را گزارش دادند.

در سال جاری میلادی، تنها کمتر از هفت ماه از سال نگذشته، این ارقام با کل سال ۲۰۲۲ مطابقت داشته - با نزدیک به سه میلیون مورد ابتلا و تعداد تقریباً مساوی مرگ و میر.

در حالی که هیچ درمان خاصی برای تب دنگی وجود ندارد، سازمان بهداشت جهانی می گوید بیماران را می‌توان با داروهایی برای کاهش تب و درد بدن درمان کرد.

کودکان مبتلا به تب دنگی در بیمارستانی در داکا، بنگلادش - ۵ ژوئیه ۲۰۲۳
کودکان مبتلا به تب دنگی در بیمارستانی در داکا، بنگلادش - ۵ ژوئیه ۲۰۲۳

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ابزارهای جدیدی مانند تشخیص بیماری، داروهای ضد ویروس و واکسن‌هایی برای پیشگیری و کنترل تب دنگی در دست توسعه هستند. این سازمان در واقع، خاطرنشان می‌کند که یک واکسن در بازار وجود دارد و دو واکسن دیگر نیز در فاز سوم آخرین فاز آزمایش‌های بالینی و بررسی نهایی هستند.

در این میان، ولیودان اشاره کرد که پشه‌ای که ناقل دنگی است، در طول روز تمایل به گزیدن دارد. بنابراین، توصیه او در حال حاضر به مردم این است که «در طول روز بدن خود را بپوشانند تا خطر گزش پشه و ابتلا به دنگی را کاهش دهند.»

XS
SM
MD
LG