لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

افزایش مبتلایان به تب کریمه کنگو در ایران؛ سه نفر جان باختند


فعالیت قصابی‌های غیرمجاز یکی از دلایل شیوع این بیماری در ایران است که معمولا گوشت را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند. آرشیو
فعالیت قصابی‌های غیرمجاز یکی از دلایل شیوع این بیماری در ایران است که معمولا گوشت را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند. آرشیو

وزارت بهداشت ایران می‌گوید شمار مبتلایان به تب کریمه کنگو در سال جاری افزایش یافته است و «سه نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند.»

به گزارش ایسنا، محمدرضا شیرزادی، رییس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت درباره آمار بروز تب کریمه کنگو در کشور در فصل گرما، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۸ مورد مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور گزارش شده است .

کشتار و حمل و نقل غیر مجاز فرآورده‌های گوشتی و خرید و فروش فرآورده‌های خام دامی از راه‌های غیرمجاز و ذبح غیربهداشتی توسط افراد آموزش‌ندیده از جمله دلایل افزایش شیوع این بیماری در کشور عنوان شده است.

از طرفی فعالیت قصابی‌های غیرمجاز یکی از دلایل شیوع این بیماری در ایران است که معمولا گوشت را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند.

تب کریمه کنگو چیست؟

تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی منتقل شده از کنه با منشاء مشترک بین انسان و دام است. افرادی که با دام کار می‌کنند و با بافت‌ها سر و کار دارند مانند قصاب‌ها و کارگران کشتارگاه‌ها، بیشتر از دیگران در معرض خطر عفونت قرار دارند.

دوره نهفتگی ویروس بستگی به چگونگی انتقال آن دارد. پس از ابتلا توسط نیش کنه، نهفتگی معمولا یک تا سه روز و حداکثر نه روز است. دوره نهفتگی پس از تماس با خون یا بافت‌های آلوده معمولاً ۵ تا ۶ روز و حداکثر ۱۳ روز است.

این بیماری با علائمی چون تب، درد عضلانی، سرگیجه، سفتی گردن، چشم درد، حساسیت به نور و در اوایل ابتلا، تهوع، اسهال و شکم درد‌ همراه است.

با پیشرفت بیماری، نقاط وسیعی از بدن دچار کبودی می‌شود و بیمار با خونریزی شدید بینی مواجه می‌شود که تقریباً از روز چهارم بیماری شروع شده و حدود دو هفته طول می‌کشد.

داروی ضد ویروسی «رییاویرین» به صورت خوراکی و تزریقی برای درمان این بیماری تجویز می‌شود.

XS
SM
MD
LG