لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

هشدار نهاد اروپایی: شیوع ویروس‌های ناشی از پشه‌ افزایش یافته است


مقامات اروپایی هشدار داده‌اند که به دلیل تغییرات آب و هوایی، خطر ابتلا به بیماری‌های ویروسی ناشی از پشه مانند تب دنگی و چیکونگونیا در اروپا در حال افزایش است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های اروپا اعلام کرد که به دلیل تابستان‌های طولانی‌تر و گرم‌تر، شرایط برای زیست پشه‌های مهاجم آئدس مانند پشه ببری و پشه تب زرد مساعدتر شده است.

این نهاد بهداشتی مستقر در استکهلم در گزارشی اعلام کرد که پشه ببری که عامل شناخته شده ویروس‌های چیکونگونیا و دنگی است، در شمال و غرب اروپا در حال شیوع است و پشه دیگر که عامل انتقال ویروس‌های دنگی، تب زرد، چیکونگونیا، زیکا و نیل غربی است و از سال ۲۰۲۲ در قبرس شروع به رشد کرده است نیز ممکن است به سایر کشورهای اروپایی هم سرایت کند.

یک دهه پیش، پشه ببری هشت کشور اروپایی و ۱۱۴ منطقه را تحت تأثیر قرار داده بود و امسال بر اساس اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های اروپا، در سیزده کشور و ۳۳۷ منطقه مشاهده شده است.

آندریا آمون، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های اروپا گفت اگر روند کنونی ادامه پیدا کند، می‌توان انتظار داشت موارد بیشتر و احتمالاً مرگ و میر بیشتر ناشی از ابتلا به بیماری‌هایی مانند تب دانگ، چیکونگونیا و تب نیل غربی مشاهده شود.

این نهاد بهداشتی بر روش‌های کنترل جمعیت پشه‌ها از جمله از بین بردن آب‌های راکد، استفاده از لارو‌‌کش‌ زیست‌محیطی و بالا بردن آگاهی عموم در مورد اهمیت کنترل پشه است.

پشه آئدس در نقاط گرمسیر ایران نیز رشد می‌کند و شیوع بیماری‌ تب دنگی در مناطقی مانند هرمزگان چندین بار خبرساز شده است و توجه‌ها را به چگونگی کیفیت روش‌های کنترل و رصد پشه‌های آئدس در کشور و وجود بودجه کافی برای این کار جلب کرده است.

درمان خاصی برای تب دنگی وجود ندارد و در حالی که حدود ۸۰ درصد از موارد ابتلا خفیف هستند، موارد شدید می‌توانند منجر به خونریزی داخلی، آسیب اندام‌ها و مرگ شوند.

چیکونگونیا نوعی بیماری است که باعث درد شدید در مفاصل می‌شود ولی به ندرت مرگبار است.

تب نیل غربی نیز با علائمی چون سردرد، تب، درد عضلات و مفاصل، حالت تهوع و خستگی همراه است. افراد مبتلا به تب نیل غربی معمولا خود به خود بهبود پیدا می‌کنند.

XS
SM
MD
LG