لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

جو بایدن: طالبان تا گروگان آمریکایی را آزاد نکند نمی‌تواند به فکر «کسب مشروعیت» باشد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید تا طالبان یک شهروند آمریکایی را آزاد نکند، مشروعیتی پیدا نمی‌کند.

آقای بایدن عصر یکشنبه ۱۰ بهمن با صدور بیانیه‌ای در آستانه دومین سالگرد «به گروگان گرفته شدن» یک کهنه سرباز آمریکایی به نام مارک فرریکس در افغاستان، گفته است که «طالبان قبل از این که انتظار داشته باشد به آرزوهای‌شان برای مشروعیت توجهی شود، باید فورا مارک را آزاد کند.»

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه گفته است که این موضوع «قابل مذاکره نیست.»

جو بایدن «تهدید امنیت آمریکایی‌ها یا غیرنظامیان بی‌گناه» را غیرقابل قبول دانسته و گروگان‌گیری را عملی «ظالمانه و بزدلانه» خوانده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در آستانه دومین سالگرد به اسارت در آمدن این کهنه سرباز آمریکایی، از طالبان خواست که فورا او را آزاد کند.

آقای بلینکن در این بیانیه که روز یکشنبه صادر کرد، نوشته است که «فردا دو سال از گروگانگیری کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده، مارک فرریکس می‌گذرد. مارک یک مهندس عمران است که در زمان اسارت در پروژه‌های ساختمانی به نفع مردم افغانستان کمک می‌کرد.»

آقای بلینکن نوشته است که با آن که این کهنه‌ سرباز «بی‌گناه» است، همچنان «‌طالبان و گروه‌های وابسته به آن» او را «گروگان» گرفته‌اند.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که ایالات متحده در هر ملاقاتی با طالبان، پرونده این شهروند آمریکایی را مطرح کرده است.

آنتونی بلینکن در این بیانیه می‌گوید واشنگتن این را روشن کرده است که «مشروعیتی که طالبان به دنبال آن هستند، در حالی که یک شهروند آمریکایی را گروگان نگه می‌دارند، غیرممکن است.»

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید آزادی مارک فرریکس از اولویت‌های اصلی و غیرقابل مذاکره آمریکا است.

او در پایان این بیانیه آورده است که «پیام روشن» آمریکا به رهبران طالبان این است: «فورا مارک را آزاد، و گروگان‌گیری را محکوم کنید.»

XS
SM
MD
LG