لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

شبکه حقوق بشر کردستان: ۱۰۵ شهروند کُرد در جریان اعتراضات کشته شده‌اند


طرحی از باوان، دختر فرشته احمدی از کشته‌شدگان اعتراضات در کردستان؛ طراح: نغمه افشین‌جاه
طرحی از باوان، دختر فرشته احمدی از کشته‌شدگان اعتراضات در کردستان؛ طراح: نغمه افشین‌جاه

شبکه حقوق بشر کردستان روز جمعه اعلام کرد در جریان اعتراضات ضدحکومتی جاری، تا کنون ۱۰۵ شهروند کُرد از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

در میان کشته‌شدگان اسامی پنج زن و همچنین ١١ کودک به چشم می‌خورد که هشت نفر از آنها تنها ۱۶ سال سن داشتند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ۴۲ نفر از کشته‌شدگان کُرد در استان آذربایجان غربی، ۳۴ نفر در استان کردستان، ٢۰ نفر در استان کرمانشاه، یک نفر در استان ایلام، پنج نفر در استان تهران، یک نفر در استان خراسان رضوی، یک نفر در استان قزوین، و یک نفر در استان البرز جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین در نتیجه حملات پهپادی، موشکی، و توپخانه‌ای سپاه پاسداران به مقر احزاب کُرد ایرانی مستقر در کردستان عراق در تاریخ‌های ۶ مهر، ۲۳ آبان، و ٣۰ آبان، ٢١ نفر از اعضای این احزاب و خانواده‌هایشان کشته شده‌اند.

در این گزارش، اشاره‌ای به تعداد زخمی‌شدگان و بازداشتی‌های کُرد نشده است؛ اما نگاهی اجمالی به گزارش‌های ارائه‌شده و گفته‌های شاهدان محلی حاکی از زخمی شدن و دستگیری ده‌ها شهروند کُرد است.

در روزهای گذشته، بازاریان در بسیاری از شهرهای استان‌های یادشده دست به اعتصاب زدند و حضور سنگین نیروهای امنیتی عملا سبب ایجاد حکومت نظامی در بسیاری از این شهرها، به‌ویژه در شب‌ها، شده است.

معترضان در دیگر بخش‌های ایران به‌ویژه در استان سیستان و بلوچستان، که خود نیز قربانی یکی از خشونت‌بارترین موج‌های سرکوب بوده‌اند، با معترضان کُرد ابراز همبستگی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG