لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

اعدام معترضان و ادامه اعتراضات سراسری؛ بازتاب در رسانه‌های غرب


تظاهرات عناصر اعزامی از ایران با پرچم‌های جمهوری اسلامی در حاشیه مسابقه تیم‌های فوتبال ایران و ویلز
تظاهرات عناصر اعزامی از ایران با پرچم‌های جمهوری اسلامی در حاشیه مسابقه تیم‌های فوتبال ایران و ویلز

رسانه‌های غرب در گزارش‌های خود درباره ایران و اعتراضات سراسری، صدور احکام اعدام برای معترضان دستگیر شده را پوشش داده‌ و به پیامد حذف تیم فوتبال جمهوری اسلامی از جام جهانی فوتبال قطر پرداخته‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز پنج‌شنبه، بالای صفحه اول را به پوشش دیدار پیش از ظهر در کاخ سفید میان دو رئیس جمهوری آمریکا و فرانسه اختصاص داده و می‌نویسد برنامه اتمی حکومت ایران یکی از موضوع‌های گفتگو است.

برخورد خشن با اعتراضات علیه مقررات سختگیرانه کووید-صفر در چین
برخورد خشن با اعتراضات علیه مقررات سختگیرانه کووید-صفر در چین

به مناسبت آغاز غیرمنتظره اعتراضات مردمی در چین علیه سیاست صفر کووید حکومت شی جین‌پینگ، و اعتراض‌ به سانسور با بالاگرفتن برگ‌های سفید، ماکس فیشر مفسر نیویورک تایمز، می‌نویسد از جمله به سبب پیشرفت‌ در فناوری نظارت و سانسور، از احتمال موفقیت اعتراضات برای براندازی حکومت‌های دیکتاتوری، به تدریج کاسته شده. فیشر می‌افزاید: دیکتاتوری‌های برآمده از انقلاب‌‌ در قرن بیستم از جمله در ایران و چین، از آنجا که تشکیلات نظام‌ مستقر در کشور خود را به کلی در هم شکسته‌اند، و چهره‌های شاخص نظام قبلی را از میان برداشته‌اند، قدرت پایداری بیشتری دارند.

وال استریت جورنال در میان خبرهای اقتصادی، کند شدن روند افزایش نرخ بهره بانکی توسط بانک مرکزی آمریکا را حاکی از کاهش از نرخ تورم می‌داند و در اخبار سیاسی داخلی، انتخابات اقلیت دمکرات در کنگره را بالای صفحه اول گذاشته، و گزارش می‌دهد که رئيس جمهوری اسلامی طی دیدار از کردستان، هم‌زمان با بالا گرفتن اعتراضات، وعده‌ انجام طرح‌های زیربنائی می‌دهد، حاکی از تغییر تاکتیک جمهوری اسلامی، که از سرکوب شدید اعتراضات ضدحکومتی در کردستان نتیجه نگرفت.

واشنگتن پست می‌نویسد نقشه‌های جمهوری اسلامی برای سوء‌قصد و آدمربائی در خارج از کشور، زنگ خطر را برای مقامات کشورهای غربی به صدا در آورده
واشنگتن پست می‌نویسد نقشه‌های جمهوری اسلامی برای سوء‌قصد و آدمربائی در خارج از کشور، زنگ خطر را برای مقامات کشورهای غربی به صدا در آورده

روزنامه واشنگتن پست خبر اول صفحه اول شماره روز پنج‌شنبه را به انتخابات داخلی اقلیت دمکرات کنگره اختصاص داده و در گزارشی اختصاصی می‌نویسد نقشه‌های جمهوری اسلامی برای سوء‌قصد و آدمربائی زنگ خطر را برای مقامات کشورهای غربی به صدا در آورده و از جمله می‌نویسد ماموران اطلاعاتی-امنیتی کانادا به ناگاه در شهر ون‌کوور به منزل رامین سید امامی، مجری یک پادکست انتقادی مراجعه کردند که مانند شماری دیگر از فعالان سیاسی در خارج از کشور، نام او در فهرست کسانی قرار گرفته که حکومت ایران آنها را برای خود تهدید تلقی می‌کند.

واشنگتن پست در گزارش دیگری هشدار می‌دهد که دادستانی اصفهان روز یکشنبه علیه رپر محبوب معترضان توماج صالحی ۳۱ ساله، اتهاماتی اعلام کرده که مجازات اعدام دارد، هر چند دادستان اصفهان گفته محاکمه او هنوز آغاز نشده.

مجله وزین فورین پالسی (سیاست خارجی) که در واشنگتن منتشر می‌شود، به نقل از رابرت مالی، مسئول امور ایران در شورای امنیت ملی آمریکا که سردبیر کل فورن پالیسی «راوی اگراوال» با او مصاحبه کرده، می‌نویسد هر چند امید چندانی به احیای برجام وجود ندارد، اما افزایش تحریم‌ نیز راه‌حل به نظر نمی‌رسد.

پایگاه اینترنتی شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا در یک مصاحبه اختصاصی، ارزیابی بنجامین نتانیاهو را منتشر کرده که عقیده دارد مذاکرات احیای برجام احتمالا مُرده است و می‌افزاید اعتراضات سراسری در ایران نشان می‌دهد که نظام حاکم واقعا ضعیف شده است.

Twitter Outage
Twitter Outage

وایرد مجله تخصصی فناوری پیشرفته و اینترنت از بنگاه انتشاراتی کانده نست، گزارشی از ویدیوهای دردناک اعتراضات و عزاداری در ایران منتشر کرده که وجه مشترک آنها انتشار از طریق توئیتر است و می‌نویسد اعتراضات ایران نشان می‌دهد که اگر توئیتر فروافتد، چه چیزی از دست می‌رود.

نشریه انتقادی اینترسپت مصاحبه‌هائی دارد درباره آینده اعتراضات سراسری در ایران از خبرنگار بین‌المللی اینترسپت مرتضی حسین، با روزنامه‌نگار ندا طلوعی سمنانی، مفسر کتابی درباره خاطرات والدینش در باره انقلاب سال ۱۳۵۷،‌ و می‌پرسد آیا این جنبش می‌تواند به سقوط نظام منجر شود؟

ال‌مانیتور، نشریه تخصصی مستقل که اخبار خاورمیانه را پوشش می‌دهد، گزارشی منتشر کرده به نقل از منابع رسمی درباره گشایش دفاتر وزارت نفت جمهوری اسلامی در بغداد، بصره و کردستان عراق با قصد افزایش همکاری با عراق در کشف و استخراج نفت و گاز.

ممیری، نشریه تخصصی موسسه تحقیقات رسانه‌‌های خاورمیانه، گزارشی از روزنامه اطلاعات چاپ تهران را نقل کرده که می‌نویسد رئیس سابق مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی که با پیام تحمل‌پذیری به عرصه‌ سیاست بازگشته، با انتقاد از خشونت نیروی امنیتی در سرکوب معترضان، محبوبیت تازه‌ای یافته است.

شکست در جام جهانی

واشنگتن پست و ده‌ها روزنامه و رسانه در سراسر جهان، خبر کشته شدن جوان ۲۷ ساله مهران سماک به جرم بوق زدن را منتشر کرده‌اند. واشنگتن پست می‌نویسد حساب توئیتری گل بزن یادداشت دردناک دوست کودکی‌ او بازیکن تیم ملی سعید عزت‌اللهی را مننتشر کرده، که خطاب به دوست جان‌باخته‌اش نوشته «کاش همیشه تو همون سن بچگی می‌موندیم.»

مهران سماک، ۲۷ ساله به جرم بوق زدن در بندرانزلی کشته شد
مهران سماک، ۲۷ ساله به جرم بوق زدن در بندرانزلی کشته شد

روزنامه گاردین می‌نویسد مهران سماک سه‌شنبه‌ شب در شهر محل اقامت خود بندر انزلی،‌ پشت فرمان اتوموبیل در کنار دوست‌دختر خود نشسته بود که هدف تیر نیروی امنیتی قرار گرفت. به گزارش سازمان‌های مدافع حقوق بشر، حکومت در ده‌ها شهر ایران تلاش کرد ابراز خوشحالی خیابانی از شکست تیم اعزامی به قطر را سرکوب کند.

نیویورک تایمز در ادامه پوشش نسبتا گسترده خود درباره جام جهانی قطر، یک گزارش تصویری دارد درباره تماشای مسابقات فوتبال در دوحه و سایر نقاط قطر، و می‌نویسد عکاسان خود را فرستاده تا حال و هوای محلی جام جهانی ۲۰۲۲ را در دیدار از خیابان‌ها، بازارها، قهوه‌خانه‌ها و اجتماعات مردمی، ثبت کنند، و از جمله عکسی دارد از «ارین شاف» از تظاهرات عناصر اعزامی از ایران بیرون استادیوم دوحه.

وال استریت جورنال در صفحه‌ی مقالات مطلبی تحسین‌آمیز کارکرده در باره تیم ملی فوتبال آمریکا از نویسنده تونکو واراداراجان، که عقیده دارد آمریکا، پیروزی سرنوشت‌ساز در برابر تیم اعزامی از ایران را با متانت و وقار تحویل گرفت و خاموش شادی کرد، از سر دلسوزی برای مردم ایران، و احساس ترحم نسبت به بازیکنان تیم اعزامی از ایران. وال استریت جورنال می‌نویسد تهدید و فشار مرگباری که بازیکنان تیم حریف با آن روبرو بودند، شایان همدردی بود.

تیم ملی فوتبال آمریکا بعد از پیروزی بر تیم اعزامی از ایران
تیم ملی فوتبال آمریکا بعد از پیروزی بر تیم اعزامی از ایران

وال استریت جورنال در مقاله‌ دیگری به کاپیتان ۲۳ ساله تیم ملی فوتبال آمریکا تایلر ادمز پرداخته و او را نوع تازه‌ای از ستاره فوتبال توصیف می‌کند که در مسابقه تعیین‌کننده مقابل تیم اعزامی از ایران، بیش از هر بازیکن دیگری توپ را لمس کرد، اغلب در محوطه پنالتی.

علاوه بر روزنامه‌های سراسری، پوشش مسابقه فوتبال آمریکا و ایران در روزنامه‌های محلی آمریکا هم ادامه دارد، مثلا روزنامه پرتیراژ‌ شیکاگو سان تایمز که در یکی از گزارش‌های روز پنج‌شنبه، نگاهی دارد به پادکست ورزشی‌ کانال محلی سی‌بی‌اس با اجرای سه مفسر ورزشی برجسته در شیکاگو، که یکی از آنها، لیلا رحیمی، آمریکائی ایرانی‌تباری است که می‌گوید از پدرش همیشه در باره سرکوب مخالفان جمهوری اسلامی در ایران شنیده است. خانم رحیمی می‌گوید انتظار نداشت که تماشای مسابقه برای او آنچنان ناراحت‌کننده باشد و نگران عموزاده‌ها و بستگان دیگر خود در ایران است که تماس با آنها برای او مشکل شده است.

در شهر سیاتل، ایالت واشنگتن در شمالغربی آمریکا، کانال محلی رادیوی سراسری غیرانتفاعی آمریکا ان پی آر گزارشی تهیه کرده از جمع دانشجویان ایرانی هنگام تماشای مسابقه روز سه‌شنبه در قطر در آبجو فروشی‌ جرج اند دراگون سیاتل. ساغر امینی، دانشجو و فعال سیاسی ساکن محله بل‌ویوو با اشاره به سر کوبی مرگبار اعتراضات سراسری، می‌گوید از باخت تیم ایران شاد نمی‌شود اما پیروزی تیم ایران هم او را خوشحال نمی‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG