لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

نشست سنای فرانسه در همبستگی با مردم ایران برگزار شد؛ درخواست قطع مذاکره با جمهوری اسلامی


شهبانو فرح پهلوی، نور پهلوی، و سعیده پاکروان، در نشست ویژه سنای فرانسه
شهبانو فرح پهلوی، نور پهلوی، و سعیده پاکروان، در نشست ویژه سنای فرانسه

سمپوزیوم «زن، زندگی، آزادی! ایران، شورش یا انقلاب؟» در همبستگی با مردم ایران در ⁧‫کاخ سنای فرانسه و با حضور شماری از مهمترین و تأثیرگذارترین چهره‌های سیاسی این کشور‬⁩ برگزار شد. ⁧‫

پیشتر مجلس ملی فرانسه نیز در روز دوشنبه، هفتم آذر، قطعنامه‌ای را به اتفاق آرا تصویب کرد که در آن ضمتن حمایت از مردم ایران، محدودیت‌های اعمال‌شده بر آزادی و حقوق زنان محکوم شد.

مهتاب قربانی، نویسنده و فعال حقوق بشر، از افرادی بود که در این نشست سخنرانی کرد. او به صدای آمریکا گفت که قطعنامه تصویب شده توسط مجلس فرانسه به اندازه کافی «محکم» نیست و تنها درخواست‌هایی را با جمهوری اسلامی ایران مطرح کر‌ده و بایدها و نبایدهایی تعیین می‌کند.

خانم قربانی افزود که نشست «زن، زندگی، آزادی! ایران، شورش یا انقلاب؟» را با این هدف برگزار کردند که سنای فرانسه را با خود همراه کنند تا به امانوئل مکرون بگوید خواسته مردم ایران از دولت فرانسه «فرای» آن چیزی است که در این قطعنامه مطرح شده است.

شهبانو فرح پهلوی و نور، فرزند بزرگ شاهزاده رضا پهلوی، از مهمانان ویژه نشست «زن، زندگی، آزادی! ایران، شورش یا انقلاب؟» بودند.

برونو روتایو، سناتور فرانسوی، در این جلسه خطاب به شهبانو فرح پهلوی و نوه‌اش نور گفت که حضورشان «اعتبار بیشتری» به پیام حمایت‌آمیز این سمپوزیوم برای مردم ایران می‌دهد.

در این سمپوزیوم، شماری از فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری ایرانی که در جامعه فرانسه شناخته شده هستند نیز حضور داشتند و جلسه بحث و گفتگویی در رابطه با مسائل و تحولات جاری در ایران ترتیب دادند.

سه نفر نیز به عنوان شاهدان عینی تجربه بازداشت و تهدید توسط جمهوری اسلامی را شرح دادند.

کاوه شیرزاد که دو برادرش توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند و خودش نیز طعم بازداشت را چشیده است یکی از شاهدان بود.

سپیده پورآقایی و مهتاب قربانی از دیگر شاهدانی بودند که در این نشست برای سناتورهای فرانسوی از زندگی تحت سلطه جمهوری اسلامی ایران و تجربه بازداشت و سرکوب گفتند.

هر یک از آنها در پایان سخنانشان درخواستی را مطرح کردند.

مهتاب قربانی، فعال حقوق بشر درخواست «به رسمیت شناختن انقلاب ایران» و «قطع هرگونه مذاکره با جمهوری اسلامی ایران» را مطرح کرد.

مهتاب قربانی به صدای آمریکا گفت که هدف اصلی برگزاری این نشست، گرفتن رأی سناتورها برای تصویب قطعنامه‌ای «محکم و عملی» علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

فراخواندن سفیر فرانسه از تهران و تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران از دیگر درخواست‌های مطرح شده توسط سخنرانان ایرانی بود که رئیس سنا نیز در سخنانش به آن اشاره کرد.

خانم قربانی می‌گوید این نخستین باری است که سنای فرانسه چنین مواضع رادیکالی در قبال جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده است و از همین رو نشست «زن، زندگی، آزادی، ایران، شورش یا انقلاب؟» در رسانه‌های فرانسه نیز بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG