لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۶

در ادامه برخورد غرب با مسکو: ناتو اعلام کرد ارتباط با روسیه محدود می‌شود


ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو - آرشیو
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو - آرشیو

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه‌شنبه با تاکید بر این که برخورد اخیر کشورهای غربی نشان می‌دهد رفتارهای چند سال اخیر مسکو برای آن کشور هزینه داشته است، اعلام کرد هفت نفر از اعضای هیات ناظر روسیه در این اتحادیه نظامی غربی را اخراج خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ینس استولتنبرگ در مقر این سازمان در بروکسل گفت موج اخراج دیپلمات‌های روس از کشورهای عضو این اتحادیه به مسکو نشان می‌دهد که رفتارش از زمان الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به خاک روسیه، برای آن کشور هزینه‌بر خواهد بود.

وی همچنین گفت با عدم صدور مجوز برای سه عضو دیگر هیات روسیه، تعداد نمایندگان آن کشور که با ناتو ارتباط دارند از ۳۰ به ۲۰ کاهش یافت. روسیه عضو ناتو نیست، اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به شورای مشارکت صلح، در چارچوب ناتو، پیوست و چند توافق امضا کرد.

دبیرکل ناتو با بیان این که روسیه اتحاد میان همپیمانان ناتو را دست کم گرفته است، گفت از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، کشورهای متحد عضو ناتو حضور نظامی خود را تقویت و هزینه‌های دفاعی را افزایش، و در عین تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده‌اند.

به گفته او، این اقدامات با ادامه رفتارهای مسکو و پس از مسمومیت جاسوس دوجانبه روس در شهر سالزبوری بریتانیا در روز چهارم مارس با استفاده از گاز اعصاب – که لندن مسکو را مسئول آن می‌داند – اکنون به اخراج دیپلمات‌های آن کشور از کشورهای غربی کشیده شده است.

این اظهارات دبیرکل ناتو پس از آن بیان می‌شود که بریتانیا، ایالات متحده و متحدان آنها، در واکنش به نخستین مورد استفاده از عامل عصبی در خاک بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم و حمایت از موضع لندن در برابر مسکو، دستور اخراج دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود صادر کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG