لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

قبرس: با همکاری موساد، توطئه جمهوری اسلامی برای کشتن تجار اسرائیلی‌ خنثی شد


آرشیو
آرشیو

یک مقام قبرس اعلام کرد که توطئه هدف قرار دادن تجار اسرائیلی در این کشور، در عملیاتی مشترک با موساد اسرائیل و در پی بازداشت دو پناه‌جوی ایرانی، خنثی شد.

او که خواست نامش فاش نشود، به آسوشیتدپرس گفت که این دو ایرانی که با شخصی مرتبط با سپاه پاسداران جمهور یاسلامی در تماس بودند، از روز سوم نوامبر، ۱۲ آبان، در بازداشت پلیس بودند و اکنون مراحل اخراج آنها در جریان است.

این مقام قبرسی گفت که سرویس‌های امنیتی این کشور برای چندین هفته این دو مرد ایرانی را زیر نظر داشتند و آنها را درست قبل از انجام قتل‌ها بازداشت کردند.

او اضافه کرد: کسانی که قرار بود هدف قرار بگیرند، عمدتاً تجار اسرائیلی بودند.

مقامات قبرسی می‌گویند یک شخص ایرانی که این دو پناه‌جو را مدیریت می‌کرد، از طریق منطقه ترک‌نشین شمال قبرس به این کشور رفت و آمد داشت و از منطقه تحت کنترل سازمان ملل متحد به جنوب قبرس رفت تا با این دو مظنون تماس برقرار کند.

به نوشته آسوشیتدپرس، هرچند هویت و مکان این شخص فاش نشده است، اما این مقام قبرسی گفت که او برای سپاه پاسداران کار می کرد.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل هفته گذشته به نمایندگی از موساد هشدار داده بود که استفاده جمهوری اسلامی از شمال قبرس برای «اهداف تروریستی» و حمله به اسرائیلی‌ها و یهودی‌ها موضوعی به شدت نگران‌کننده است.

مقامات ترک قبرس در بیانیه‌ای، ادعای اسرائیل را «بی اساس» خواندند و گفتند که این موضوع برای منحرف کردن توجه جامعه بین‌المللی از «حملات غیرانسانی» اسرائیل علیه غیرنظامیان فلسطینی مطرح شده است.

این مقام قبرسی به آسوشیتدپرس گفت که نیکوزیا خواستار حفظ روابط دوستانه با تمامی کشورهای منطقه است و به دنبال دخالت در درگیری‌های منطقه نیست.

مقامات قبرسی می‌گویند همکاری با سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی در کشورهای منطقه، اروپا و دیگران به آنها این امکان را داده است که به طور مؤثر چنین تهدیدهایی را شناسایی و با آنها مقابله کنند.

بر اساس این گزارش، این سومین توطئه‌ای است که جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در قبرس در بیش از یک سال گذشته انجام داده است.

صدای آمریکا در گزارشی در ۲۴ تیر، به نقل از یک مقام ارشد قبرس نوشت که تحقیقات پلیس این کشور ادعاهای موساد مبنی بر برنامه‌ریزی «یک هسته تروریستی تحت حمایت جمهوری اسلامی» برای کشتن اسرائیلی‌ها و دیگر یهودیان در قبرس را تایید می‌کند.

یوسف شهبازی عباسعلی‌لو، رئیس تیم ضربت جمهوری اسلامی، که به دست ماموران موساد در ایران دستگیر شد، در تحقیقات اعتراف کرده بود که برای حمله به تجار اسرائیلی به قبرس فرستاده شده است.

بنا به این گزارش، موساد این اطلاعات را در اختیار مقامات قبرسی قرار داد و سرویس‌های اطلاعاتی آن کشور این توطئه را خنثی کردند.

همچنین دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در مهر ۱۴۰۰، از توطئه جمهوری اسلامی برای سوء‌قصد به جان تدی ساگی، میلیارد اسرائیلی در قبرس خبر داده بود.

دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر وقت اسرائیل، در بیانیه‌ای گفته بود تلاش ناکام برای سوء‌قصد به ساگی بخشی از «اقدام تروریستی برنامه‌ریزی شده از سوی جمهوری اسلامی علیه تاجران اسرائیلی ساکن قبرس» است.

XS
SM
MD
LG