لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

موساد از «یوسف شهبازی‌ عباسعلی‌لو» در مورد «توطئه ترور اسرائیلی‌ها» اعتراف گرفت


تصویر گرفته‌شده از ویدیوی اعترافات یوسف شهبازی عباسعلی‌لو
تصویر گرفته‌شده از ویدیوی اعترافات یوسف شهبازی عباسعلی‌لو

سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، موساد، روز پنجشنبه هشتم تیر با انتشار ویدئویی از اعترافات فردی که او را یوسف شهبازی‌ عباسعلی‌لو معرفی کرده می گوید او به عنوان مامور سپاه پاسداران به دنبال توطئه ترور شهروندان اسرائیلی در قبرس بود.

موساد گفت مقامات ارشد سپاه پاسداران، سلاح و دستورالعمل حمله به تاجران اسرائیلی در قبرس را به یوسف شهبازی عباسعلی‌لو داده بودند. موساد گفت: عوامل این سازمان در داخل ایران، این شخص را دستگیر و ویدئوی اعترافاتش را ضبط کرده‌اند.

یک مقام ارشد موساد هشدار داد: «با هرا شخصی، در هر جای دنیا، از جمله در داخل ایران که اقدامات تروریستی علیه یهودیان و اسرائیلی‌ها را پیش می‌برد، برخورد خواهیم کرد.»

  • نقشه ترور

یوسف شهبازی عباسعلی‌لو در ویدیوی اعترافات خود می‌گوید ورودش به قبرس شمالی از طریق حسن شوشتری‌زاده، عضو سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، انجام شد.

به گفته او، حسن شوشتری‌زاده گفته بود عوامل سپاه پاسداران که قبلا نیز یک عملیات «مهم» ترور انجام داده‌اند، او را از قبرس شمالی به سوی دیگر قبرس می‌برند.

این عامل سپاه پاسداران در طول اقامتش، با عوامل ایرانی، پاکستانی و محلی سپاه پاسداران در تماس بود و با کمک آنها، اسلحه به دست آورده بود.

طبق نقشه، یوسف شهبازی عباسعلی‌لو قرار بود یک شهروند اسرائیلی را دنبال و در تاریکی شب و در مکانی خلوت ترور کند. او چندین بار با حضور در اطراف خانه این شهروند اسرائیلی، عکس گرفته، اطلاعات جمع‌آوری کرده و برای حسن شوشتری‌زاده فرستاده بود.

حسن شوشتری زاده پس از آنکه یوسف شهبازی عباسعلی‌لو تحت تعقیب سازمان‌های اطلاعاتی قبرس قرار می‌گیرد، به او دستور می‌دهد اسلحه‌اش را پنهان کند و به ایران بازگردد.

این حمله تروریستی با همکاری موساد و سازمان‌های اطلاعاتی قبرس خنثی شد.

نتانیاهو چه گفته بود؟

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل هفته گذشته از خنثی سازی حمله گزارش شده مرتبط با سپاه پاسداران به اهداف اسرائیلی در قبرس، تمجید کرد.

به گزارش رویترز، دفتر نتانیاهو گفت «اسرائیل از خنثی شدن حمله تروریستی ایران در خاک قبرس علیه اهداف اسرائیلی استقبال می‌کند.»

در این بیانیه آمده است: «اسرائیل در همه جا به روش‌های مختلف برای محافظت از یهودیان و اسرائیلی‌ها عمل می‌کند و به اقدامات خود برای از بین بردن تروریسم ایران در هر کجا که سرش را بلند کند، از جمله در خاک ایران، ادامه خواهد داد.»

بیانیه نتانیاهو جزئیات بیشتری نداشت.

روز یکشنبه ۴ تیرماه رسانه‌های قبرس گزارش دادند که یک «حمله تروریستی» که یهودیان و اسرائیلی‌ها را هدف قرار داده بود در این کشور خنثی شد. تایمز اسرائیل می‌گوید بر اساس این گزارش‌ها، گمان می‌رود که این حمله برنامه ریزی شده مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

مقام‌های جمهوری اسلامی واکنشی به این اتهام نشان ندادند اما برخی خبرگزاری‌های دولتی ایران از جمله مهر نوشتند که مقامات اسرائیل «برای کسب مشروعیت رژیم خود» به جمهوری اسلامی «اتهام» زده‌اند.

XS
SM
MD
LG