لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

قبرس حمله عوامل مرتبط با سپاه به «یهودیان و اسرائيلی‌ها»  را خنثی کرد


خودرو پلیس قبرس - آرشیو
خودرو پلیس قبرس - آرشیو

یک «حمله تروریستی» که یهودیان و اسرائیلی‌ها را هدف قرار داده بود در قبرس خنثی شد. این خبر را رسانه‌های قبرس روز یکشنبه گزارش دادند.

تایمز اسرائیل می‌گوید بر اساس این گزارش‌ها، گمان می‌رود که این حمله برنامه ریزی شده مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل از خنثی سازی حمله گزارش شده مرتبط با سپاه پاسداران به اهداف اسرائیلی در قبرس، تمجید کرد.

به گزارش رویترز، دفتر نتانیاهو گفت «اسرائیل از خنثی شدن حمله تروریستی ایران در خاک قبرس علیه اهداف اسرائیلی استقبال می‌کند.»

در این بیانیه آمده است: «اسرائیل در همه جا به روش‌های مختلف برای محافظت از یهودیان و اسرائیلی‌ها عمل می‌کند و به اقدامات خود برای از بین بردن تروریسم ایران در هر کجا که سرش را بلند کند، از جمله در خاک ایران، ادامه خواهد داد.»

بیانیه نتانیاهو جزئیات بیشتری نداشت.

پیشتر در سال جاری میلادی شورای امنیت ملی اسرائیل هشدار داد که قبرس و یونان کشورهایی هستند که جمهوری اسلامی احتمالا یهودیان و اسرائیلی‌ها را در آنها هدف قرار می‌دهد.

قبرس و یونان از جمله کشورهای محبوب گردشگران اسرائیلی هستند.

یک سایت یونانی نوشت این توطئه را سازمان‌های اطلاعاتی قبرس و با همکاری سازمان‌های خارجی که به نوشته تایمز اسرائيل گفته می‌شود اسرائیلی و آمریکایی هستند، خنثی کرد.

در این گزارش آمده است که یک هسته مهاجمان از بخش شمالی جزیره قبرس به عنوان پایگاهی برای حمله احتمالی استفاده می‌کردند و سازمان‌های اطلاعاتی قبرس از نزدیک این مهاجمان را چند ماه دنبال می‌کردند.

تایمز اسرائيل می‌نویسد که مقامات اسرائیلی هنوز این گزارش را تائید نکرده‌اند.

حدود سه ماه قبل از این نیز رسانه‌های یونانی، گزارش دادند که مقامات این کشور با کمک موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، دو پاکستانی‌ را که قصد حمله به اهداف اسرائیلی از جمله یک رستوران یهودی و یک کنیسه را داشتند، دستگیر کردند.

مقامات موساد و یونان گفتند که این دو نفر بخشی از یک شبکه بزرگ تروریستی جمهوری اسلامی بودند. سفارت ایران در یونان هر گونه ارتباط با این پرونده را رد کرد.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، پیشتر در اوایل فروردین ماه سال جاری، با کونستانتینوس کومبوس، وزیر خارجه قبرس ونیکوس داندیاس، وزیر خارجه یونان، دیدار و گفتگو کرد.

این سه مقام، در مورد تهدیدات جمهوری اسلامی نظیر ترور در خاک اروپا گفتگو کردند. این دیدار، سه روز پس از خنثی کردن طرح حمله‌ای علیه یهودیان و اسرائیلی‌ها در آتن که ادعا شده است جمهوری اسلامی در برنامه‌ریزی آن دست داشته، انجام شد.

XS
SM
MD
LG