لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

نتانیاهو از خنثی‌شدن «حمله تروریستی جمهوری اسلامی» علیه اسرائیلی‌ها در قبرس استقبال کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل از خنثی سازی حمله گزارش شده مرتبط با سپاه پاسداران به اهداف اسرائیلی در قبرس، تمجید کرد.

به گزارش رویترز، دفتر نتانیاهو گفت «اسرائیل از خنثی شدن حمله تروریستی ایران در خاک قبرس علیه اهداف اسرائیلی استقبال می‌کند.»

در این بیانیه آمده است: «اسرائیل در همه جا به روش‌های مختلف برای محافظت از یهودیان و اسرائیلی‌ها عمل می‌کند و به اقدامات خود برای از بین بردن تروریسم ایران در هر کجا که سرش را بلند کند، از جمله در خاک ایران، ادامه خواهد داد.»

بیانیه نتانیاهو جزئیات بیشتری نداشت.

روز یکشنبه ۴ تیرماه رسانه‌های قبرس گزارش دادند که یک «حمله تروریستی» که یهودیان و اسرائیلی‌ها را هدف قرار داده بود در این کشور خنثی شد. تایمز اسرائیل می‌گوید بر اساس این گزارش‌ها، گمان می‌رود که این حمله برنامه ریزی شده مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

مقام‌های جمهوری اسلامی واکنشی به این اتهام نشان ندادند اما برخی خبرگزاری‌های دولتی ایران از جمله مهر نوشتند که مقامات اسرائیل «برای کسب مشروعیت رژیم خود» به جمهوری اسلامی «اتهام» زده‌اند.

پیشتر در سال جاری میلادی شورای امنیت ملی اسرائیل هشدار داد که قبرس و یونان کشورهایی هستند که جمهوری اسلامی احتمالا یهودیان و اسرائیلی‌ها را در آنها هدف قرار می‌دهد.

قبرس و یونان از جمله کشورهای محبوب گردشگران اسرائیلی هستند.

یک سایت یونانی نوشت این توطئه را سازمان‌های اطلاعاتی قبرس و با همکاری سازمان‌های خارجی که به نوشته تایمز اسرائيل گفته می‌شود اسرائیلی و آمریکایی هستند، خنثی کرد.

در این گزارش آمده است که یک هسته مهاجمان از بخش شمالی جزیره قبرس به عنوان پایگاهی برای حمله احتمالی استفاده می‌کردند و سازمان‌های اطلاعاتی قبرس از نزدیک این مهاجمان را چند ماه دنبال می‌کردند.

تایمز اسرائيل می‌نویسد که مقامات اسرائیلی هنوز این گزارش را تائید نکرده‌اند.

حدود سه ماه قبل از این نیز رسانه‌های یونانی، گزارش دادند که مقامات این کشور با کمک موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، دو پاکستانی‌ را که قصد حمله به اهداف اسرائیلی از جمله یک رستوران یهودی و یک کنیسه را داشتند، دستگیر کردند.

مقامات موساد و یونان گفتند که این دو نفر بخشی از یک شبکه بزرگ تروریستی جمهوری اسلامی بودند. سفارت ایران در یونان هر گونه ارتباط با این پرونده را رد کرد.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، پیشتر در اوایل فروردین ماه سال جاری، با کونستانتینوس کومبوس، وزیر خارجه قبرس ونیکوس داندیاس، وزیر خارجه یونان، دیدار و گفتگو کرد.

این سه مقام، در مورد تهدیدات جمهوری اسلامی نظیر ترور در خاک اروپا گفتگو کردند. این دیدار، سه روز پس از خنثی کردن طرح حمله‌ای علیه یهودیان و اسرائیلی‌ها در آتن که ادعا شده است جمهوری اسلامی در برنامه‌ریزی آن دست داشته، انجام شد.

XS
SM
MD
LG