لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

جان کری: کمیته مشترک برای عادی سازی رابطه آمریکا و کوبا تشکیل می شود


جان کری: کمیته مشترک برای عادی سازی رابطه آمریکا و کوبا تشکیل می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

جان کری وزیر خارجه آمریکا از تشکیل یک کمیته مشترک برای گفتگوهای عادی‌‌سازی مناسبات میان آمریکا و کوبا خبر داد.

وزیر خارجه ایالات متحده که برای بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا به هاوانا سفر کرده است، در کنفرانس خبری مشترک با همتای کوبایی خود گفت که در چارچوب منافع مشترک بین دو کشور می توان برای حل طیف وسیعی از مسائل گام برداشت.

آقای کری گفت: «طیف وسیعی از مسائل وجود دارد که منافع مشترک‌، گزینه‌های حل آن‌ها را مشخص می‌کند و می‌توانیم آنها را به کار گیریم.»

به گفته وزیر خارجه آمریکا اگر مسائل به طور موثری حل و فصل شود، دلیلی ندارد که رئیس جمهوری دیگری در آمریکا، جمهوریخواه یا دمکرات، بخواهد آن راهکارها را کنار بگذارد.

سخنان وزیران خارجه آمریکا و کوبا پس از مراسم تاریخی برافراشتن پرچم آمریکا بر فراز ساختمان سفارت این کشور در هاوانا، نشان می‌دهد، هنوز کارهای زیادی باید برای عادی‌سازی روابط دو کشور انجام شود. برای نخستین بار در بیش از نیم قرن، چشم‌انداز لغو محاصره اقتصادی کوبا از سوی آمریکا گشوده شده است.

برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا نیز گفت کشورش مایل به عادی سازی روابط است به شرطی که به حق حاکمیت ملی کوبا احترام گذشته شود.

او گفت: «من نیز به وزیر خارجه امریکا تاکید کردم دولت ما مایل به عادی‌سازی روابط با آمریکا، بر پایه تساوی و احترام متقابل است؛ بدون غرض‌ورزی نسبت به استقلال و حق حاکمیت ملی کوبا و بدون هرگونه دخالت در امور داخلی کوبا.»

آقای کری گفت، قرار است نخستین جلسه کمیته مشترک جدید که در رابطه با مسائل گوناگون از جمله حقوق بشر گفتگو خواهد کرد، در روزهای دهم و یازدهم ماه سپتامبر آینده در هاوانا، برگزار شود.

سفارت آمریکا در پایتخت کوبا پس از ۵۴ سال، روز جمعه ۱۴ اوت با حضور وزیر خارجه ایالات متحده بازگشایی و روابط دیپلماتیک دو کشور به طور رسمی آغاز شد.

XS
SM
MD
LG