لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

اوباما: بازگشایی سفارت‌های کوبا و آمریکا نشانه آن است که نباید در گذشته حبس بود


اوباما: بازگشایی سفارت‌های کوبا و آمریکا نشانه آن است که نباید در گذشته حبس بود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

ایالات متحده و کوبا توافق کردند سفارتخانه های خود را در پایتخت های یکدیگر بازگشایی کنند، امری که گامی مهم برای ترمیم روابط خصمانه بیش از ۵۰ سال اخیر دو کشور قلمداد می شود.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی در کاخ سفید درباره عادی سازی روابط با کوبا و گشایش سفارتخانه در پایتخت های دو کشور، گفت بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در هاوانا و واشنگتن، نشانه دیگری از آن است که ایالات متحده نباید خود را در گذشته حبس کند.

به گفته باراک اوباما جان کری وزیر خارجه آمریکا در تابستان سال جاری به کوبا سفر خواهد کرد و پرچم ایالات متحده را بر فراز ساختمان سفارت آمریکا در هاوانا به اهتزاز در خواهد آورد.

این نخستین سفر یک وزیر خارجه آمریکا به کوبا از سال ۱۹۴۵ میلادی به این سو خواهد بود.

در این سخنرانی، که جو بایدن معاون رئیس جمهوری نیز حضور داشت، آقای اوباما از کنگره خواست تحریم های کوبا لغو کند و به خواست مردم دو کشور، که مخالف حفظ تحریم های اعمال شده علیه کوبا هستند، توجه کنند.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای عادی سازی روابط با کوبا، با مخالفت شدید کنگره روبرو شده است، و قانونگذران آمریکایی ممکن است از تأمین اعتبارات مالی برای سفارت ایالات متحده در کوبا خودداری کنند.

رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این موضوع، گفت دولت اوباما در حال اعطای مشروعیتی است به فیدل و رائول کاسترو (رهبر کوبا و رئیس جمهوری آن کشور)، که آنها یک عمر به دنبال آن بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان بینر روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت تا زمانی که مردم کوبا از آزادی برخوردار نشوند، در عدم رابطه با رژیم آن کشور نباید حتی تجدید نظر کرد، چه رسد به آن که بخواهد عادی‌سازی شود.

این اظهارات آقای بینر، نشان می‌دهد رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده برای متقاعد کردن نمایندگان کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان برای پایان دادن به تحریم‌‌های کوبا و نیز تایید بازگشایی سفارتخانه در آن کشور، کار دشواری در پیش دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده، که هم اکنون برای پیگیری مذاکرات اتمی با ایران در وین بسر می برد، نیز در سخنانی کوتاه از پایتخت اتریش درباره عادی سازی روابط دیپلماتیک با کوبا صحبت کرد.

جان کری در این سخنرانی تلویزیونی، ضمن ستودن تلاش های دو طرف برای عادی سازی روابط، گفت با این حال دو کشور در زمینه های دموکراسی و حقوق بشر اختلافات عمیقی دارند.

بنا بر گزارش ها، وزارت خارجه کوبا نیز روز چهارشنبه با تایید برقراری روابط کامل دیپلماتیک بین هاوانا و واشنگتن، تاریخ بازگشایی سفارتخانه های دو کشور را بیستم ژوئیه (۲۹ تیر ماه) اعلام کرد.

وزارت امور خارجه کوبا این اطلاعیه را صبح روز چهارشنبه و پس از دریافت نامه ای از سوی باراک اوباما به رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا منتشر کرد.

ایالات متحده آمریکا و کوبا روز هفدهم دسامبر سال گذشته میلادی (اواخر آذر ماه ۱۳۹۳) اعلام کردند که روابط سیاسی خود را پس از بیش از پنج دهه، مجددا از سر خواهند گرفت.

پس از اعلام از سرگیری روابط سیاسی، دولت اوباما در ماه مه، نام کوبا را از فهرست دولت های حامی تروریسم، در آمریکا حذف کرد.

XS
SM
MD
LG