لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

آمریکا: قربانیان کلاهبرداری «رمزارز» بیش از یک میلیارد دلار از دست داده‌اند


آرشیو
آرشیو

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا در گزارشی اعلام کرد از ابتدای سال ۲۰۲۱، بیش از ۴۶ هزار نفر بالغ بر یک میلیارد دلار در کلاهبرداری‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال از دست داده‌اند.

به گزارش رویترز به نقل از کمیسیون تجارت فدرال، تقریباً نیمی از افرادی که کلاهبرداری را گزارش کردند، می‌گویند روند فریب دادن آنها با یک تبلیغ، پست یا پیام در یکی از شبکه‌های اجتماعی آغاز شد.

شور و شوق برای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ به شدت بالا بود و قیمت بیت‌کوین در ماه نوامبر گذشته به رکورد ۶۹ هزار دلار رسید.

سر در دفتر مرکزی کمیسیون تجارت فدرال درپایتخت آمریکا - آرشیو
سر در دفتر مرکزی کمیسیون تجارت فدرال درپایتخت آمریکا - آرشیو

آژانس مستقل دولت ایالات متحده آمریکا می‌گوید که این گزارش‌ها، به شبکه‌های اجتماعی و رمزارز، به عنوان ترکیبی قابل احتراق برای کلاهبرداری اشاره کرده‌اند و این که حدود ۵۷۵ میلیون دلار از کل ضررهای مرتبط با کلاهبرداری ارز دیجیتال مربوط به «فرصت‌های سرمایه‌گذاری جعلی» بوده است.

بنا بر این گزارش، نزدیک به ۴۰ درصد از کل ضررهای ناشی از کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی، بیش از هر روش پرداخت دیگر، در رمزارز بوده است. اینستاگرام، فیسبوک، واتس اپ، و تلگرام در بین بقیه شبکه‌های اجتماعی، بیشترین موارد کلاهبرداری را داشته‌اند.

کمیسیون تجارت فدرال گفت که میانگین ضرر گزارش شده برای هر یک فرد ۲۶۰۰ دلار بود و مردم برای پرداخت به کلاهبرداران از ارزهای دیجیتالی بیت‌کوین، تتر، و اتر بیشترین استفاده را کرده‌ بودند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG