لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

ادل نظریان، مدیر اجرایی کمیته اقدام سیاسی بلاکچین آمریکا: رمزارز همه مرزها را در می‌نوردد


آرشیو
آرشیو

شمار لابی‌های رمزارز در آمریکا طی چند سال اخیر تقریبا سه برابر شده است و از ۱۱۵ در سال ۲۰۱۸ به ۳۲۰ در سال ۲۰۲۱ رسید. بنا بر گزارش‌ها، ۴۴ درصد سرمایه گذاران در رمزارز غیرسفیدپوست هستند. ادل نظریان، مدیر اجرایی کمیته اقدام سیاسی بلاکچین آمریکا، یک ایرانی آمریکایی، تلاش می‌کند راه را برای سرمایه گذاران در رمزارز هموار کند:

سیامک دهقانپور:

خانم نظریان، رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی را امضا می‌کند که استراتژی دولت آمریکا در برابر رمزارزها را تعیین خواهد کرد. سیاست آمریکا درباره رمرارز چه هست؟

آدل نظریان:

فرمان اجرایی رئیس جمهور برای آینده رمزارزها در آمریکا و جهان بسیار مهم خواهد بود. من احساس بهتری داشتم اگر دولت و افراد تصمیم گیرنده دانش و تحصیلات بیشتری نسبت به این فضا داشتند، زیرا به نسبت تازه است و به طور مشخص در چند ماه اخیر با توسعه‌ای بزرگ همراه بوده است. امیدم این است که مقررات معقولی وضع شود و به طور نامتناسبی افراد فعال در کسب و کار رمزارز که برای آمریکا و سراسر جهان سودمند است مجازات نشوند.

سیامک دهقانپور:

می‌دانید که سناتور وارن با کمیسیون بورس و اوراق بهادار مکاتباتی داشته است تا بر بازار رمزارز مقرراتی وضع شود. فکر می‌کنید کنگره درک دقیقی از بازار رمزارز دارد؟

آدل نظریان:

در اصل یکم قانون اساسی ایالات متحده، ماده ۸، بند ۵ درباره قابلیت دولت آمریکا برای ضرب سکه صحبت شده است. در حال حاضر، اجماعی میان اداره مالیات، کمیسیون بورس، و دیگر نهادهای مالی درباره این که رمزارز چگونه باید تعریف شود وجود ندارد. زمانی که تعریفی برای آن ارائه دهند به نفع همه خواهد بود و کمک خواهد کرد چگونه آن را تنظیم کنند. وضع مقررات مهم است، امکان ندارد بر یک ارز که از سوی بسیاری از مردم به عنوان پول قانونی رایج مورد استفاده قرار خواهد گرفت مقرراتی وضع نکرد. وضع مقررات همچنین به افرادی که هدف کلاهبرداری قرار می‌گیرند کمک خواهد کرد.

سیامک دهقانپور:

شما مدیر اجرایی کمیته اقدام سیاسی بلاکچِین آمریکا هستید. این کمیته دقیقا چه اقدامی انجام می دهد؟

آدل نظریان:

موسس این کمیته آقای تاد وایت هستند. ما کارمان را از ۱۱ نوامبر سال گذشته، در یازدهمین روز یازدهمین ماه سال شروع کردیم. ما برای انتخاب مجدد نمایندگانی که مواضعی دوستانه در مورد رمزارز دارند تلاش می‌کنیم. سعی می کنیم در مقابل قانونگذاران مخالف رمزارزها نامزدهای انتخاباتی رقیب و موافق رمزارزها را حمایت کنیم. ما در عین حال، یک مرکز آموزشی داده‌ها در دسترس عموم را راه اندازی می‌کنیم. یکی از کارهای اصلی ما افزایش آگاهی مردم از رمزارزها است. گزارش های جامعی را از داده‌ها منتشر خواهیم کرد. به زودی آزمون‌هایی را راه اندازی می‌کنیم که از طریق آن قانونگذاران، کارمندان کنگره یا مردم عادی می‌توانند با گذراندن آن گواهینامه «کمیته اقدام سیاسی بلاکچِین آمریکا» را دریافت کنند. ما گونه ای چتر حمایتی دربرگیرنده زیست بوم رمزارز و بلاکچِین هستیم. هدف ما این است که با انتخاب مجدد قانونگذاران طرفدار رمزارزها به تصویب قوانین حامی رمزارز کمک کنیم. بخش عمده‌ای از طرح‌های قانونگذاری برای رمزارزها در کارگروه فناوری مالی مطرح می‌شود که زیرمجموعه ای از کمیته امور مالی مجلس نمایندگان ایالات متحده است. این کار گروه فقط ۱۲ عضو دارد. این برای پیشبرد لوایح مرتبط با رمزارزها کافی نیست. این طرح‌ها پس از بحث در کارگروه باید در کمیته امور مالی و سپس در صحن مجلس توسط قانونگذاران به بحث و رای گذاشته شود. در حال حاضر، بسیاری از طرح‌های حمایتی در حوزه رمزارز حتی به سطح کمیته امور مالی هم نمی‌رسد. این جا است که ما قدم پیش می‌گذاریم تا شرایط را با افزایش حضور نمایندگان متمایل به رمزارز تغییر دهیم.

سیامک دهقانپور:

منابع مالی کمیته اقدام سیاسی از کجا تامین می‌شود؟

آدل نظریان:

ما یک کمیته اقدام سیاسی دومنظوره هستیم. ما عناصر کمیته‌های بزرگ اقدام سیاسی را داریم به این معنی که منابع مالی‌شان نمی‌تواند مستقیما به حساب ستاد انتخاباتی نامزدها منتقل شود، در عین حال این امکان را داریم که حداکثر کمک انتخاباتی یعنی تا پنج هزار دلار را به کاندیداها انجام بدهیم. کمیته ما می تواند سطح نامحدودی از کمک‌های مالی را دریافت و حجم نامحدودی را به نیابت از یک نامزد انتخاباتی یا یک آرمان سیاسی هزینه کند. ما فقط از شهروندان آمریکایی یا افراد دارای اجازه اقامت دائم کمک مالی می‌پذیریم و به شدت به مقررات اداره مالیات پایبندیم. اکثر افراد مرتبط با کمیته ما استخراج کنندگان رمزارز و اپراتورهای دستگاه‌های پرداخت و اشخاصی هستند که بسیار به توفیق رمزارز امیدوارند.

سیامک دهقانپور:

چه شد که شما پس از سال‌ها کار روزنامه‌نگاری وارد فعالیت سیاسی برای رمزارز شدید؟

آدل نظریان:

بی عدالتی و نابرابری فراوانی در عملکردها وجود دارد. من از این که می‌بینم مردم برای رفتار غلط دولت‌هایشان مجازات می‌شوند خسته‌ام. این را در ارتباط با حقوق اقلیت‌ها، رنگین‌پوستان و زنان می‌بینم. رمزارز فارغ از نژاد، جنسیت، و کیش همه مرزها را در می‌نوردد. برای همین فکر کردم زمان قدم گذاشتن در مرحله بعدی و کمک به بشریت در سطح گسترده تر و پیشبرد این ابتکار است. امیدوارم از این طریق بتوان به همه کمک کرد تا زندگی بهتری داشته باشند.

سیامک دهقانپور:

برای شما با سابقه روزنامه‌ نگاری سیاسی چقدر مایه نگرانی است که کشورهایی مانند ایران و روسیه از رمزارزها برای مقاصد دیگری از جمله تامین منابع فعالیت های مجرمانه سایبری استفاده می‌کنند؟

آدل نظریان:

اجتناب ناپذیر است. چه پول بی پشتوانه، چه الماس، چه طلا، چه انسان، هر کالایی به شکلی برای دورزدن تحریم‌ها و فعالیت‌های غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رمزارز هم بخشی از آن است. یادآوری می‌کنم که در پرونده خط لوله نفتی کلونیال در ماه مه ۲۰۲۱ که حمله کنندگان سایبری در اقدامی تروریستی تلاش کردند آن را در دست بگیرند تنها دلیلی که دولت فدرال توانست هکرها را ردیابی کند این بود که آنها باج خود را از طریق بیت کوین طلب کرده بودند. پس این دو سویه دارد. با بحران جاری جنگ روسیه و اوکراین و آن چه میان آمریکا و ایران با تحریم‌ها می گذرد، یادآوری می‌کنم که هدف تحریم‌ها افرادی هستند که در جهت خیر مردم عمل نمی‌کنند، ولی مردم هدف این تحریم‌ها نیستند. برای همین می‌خواهم به همه مبادله کنندگان رمزارزها، موسساتی مانند «اوپن سی» که برای قطع دسترسی کاربران در کشورهایی مانند ایران و روسیه تحت فشار هستند بگویم که این کار اشتباه است. مردم تقصیری ندارند. آنها باید بتوانند به این رمزارزها دسترسی داشته باشند. این تنها راه زندگی آنها است. رهبران آن کشورها به منافع مردم اهمیتی نمی دهند. این مسائل را باید از هم جدا کرد و رمزارز باید غیرمتمرکز بماند.

سیامک دهقانپور:

با توجه به تصمیم دولت آمریکا برای ممنوعیت خرید نفت و گاز از روسیه تصور می کنید، مسکو، پوتین و الیگارش‌های روسی به سمت رمزارزها برای دورزدن این تحریم‌ها حرکت کنند؟

آدل نظریان:

قطعا چنین چیزی محتمل است. چند ماه پیش وقتی چین و روسیه گفتند رمزارزها را ممنوع کردند حقیقت را نمی‌گفتند. آنها می دانستند برای کارهایی که می‌خواهند انجام دهند به آن نیاز خواهند داشت. از آن جا که در دفتر حسابرسی خرید و فروش رمزارزها موسوم به «تِراست لِجِر» همه چیز به دقت ثبت می شود ردیابی این که افراد چه می‌کنند و چه مقاصدی دارند دشوار نیست. البته که آنها از رمزارز برای گریز از تحریم‌ها استفاده خواهند کرد.

سیامک دهقانپور:

آیا نگران پیامدهای محیط زیستی استخراج رمزارزها نیستید؟

آدل نظریان:

مصرف انرژی برای بیت کوین و دیگر رمزارزها در مقایسه با دیگر اقدامات آسیب زننده به محیط زیست چندان نگران کننده نیست. ما دو شیوه «پروف اف وُرک» یعنی «تایید کار» و «پروف اف استِیک» یعنی «تایید گِرو» را داریم. «پروف اف ورک» که در آن استخراج کنندگان رمزارز با هم رقابت می کنند خیلی با محیط زیست سازگار نیست، اما بسیاری از رمزارزها و بلاکچین‌ها به سمت مدل «پروف اف استیک» می‌روند که در آن ظرفیت استخراج کننده رمزارز در تایید بلاک‌ها به سکه‌هایی که گرو گذاشته و سابقه‌اش در این کار بستگی دارد و رقابت محدودتر و با محیط زیست سازگارتر است. فناوری‌های تازه‌ای هم طی ماه‌های آتی ارائه خواهد شد که اثرات محیط زیستی به مراتب کمتری دارند. «پروف اف ورک» مانند استفاده از زغال‌سنگ و نفت است. در فناوری‌های جدید حتی استخراج رمزارز در زیر آب دریا طراحی شده است.

XS
SM
MD
LG