لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

ایوان تیلور، نایب رئیس «سنکا لیک گاردین»: استخراج رمزارز می‌تواند عامل افزایش ۲ درجه‌ای گرمای زمین باشد


استخراج خانگی رمزارز در ایران- دنیای اقتصاد (آرشیو)
استخراج خانگی رمزارز در ایران- دنیای اقتصاد (آرشیو)

کشورهای نفت‌خیز مانند ایران و روسیه ارزان‌ترین برق جهان را دارند. برق در چین و آمریکا نسبتاً گران و در ونزوئلا و آلمان و اروپا بسیار گران است. یکی از دلایلی که برای جذابیت ایران به عنوان مکانی برای استخراج رمزارزها عنوان می شود ارزان بودن برق در مقایسه با دیگر کشورهای جهان است.

فعالان محیط زیست در ایالات متحده مانند ایوان تیلور، از بنیانگذاران و نایب رئیس «سنکا لیک گاردین»، صنعت استخراج رمزارزها را یک تهدید برای آینده کره زمین می‌دانند. از آنها چه درس‌هایی می‌توان برای ایران گرفت؟

سیامک دهقانپور:

پیامدهای منفی استخراج رمزارز برای محیط زیست چیست؟

ایوان تیلور:

پیامدهای منفی بسیاری دارد. اما پیامدی که مردم سراسر جهان باید از آن بسیار نگران باشند افزایش آلودگی ناشی از گازهای گلخانه‌ای از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی بیشتر در میانه یک بحران تغییرات اقلیمی است. تاسیساتی که ما در منطقه خودمان در حال مبارزه با آن هستیم برآورد شده سالانه معادل یک میلیون تن دی‌اکسید کربن وارد جو زمین می‌کند. مصرف انرژی این تاسیسات با سودآوری خصوصی معادل مصرف انرژی یکصد هزار خانه است. استخراج رمزارز به تنهایی می‌تواند عامل افزایش ۲ درجه‌ای گرمای زمین باشد؛ گرمایی که دانشمندان در مورد آن به ما هشدار داده بودند. این صنعتی بلعنده انرژی است که انرژی ماده خام آن است.

سیامک دهقانپور:

میزان برقی که برای استخراج رمزارزها مصرف می‌شود معادل مصرف برق در چه کشوری است؟

ایوان تیلور:

مجموع انرژی که در صنعت استخراج رمزارز در جهان مصرف می‌شود برابر کل مصرف انرژی در کشور آرژانتین یا سوئد و فنلاند با همدیگر است.

سیامک دهقانپور:

تلاش‌های شما در راستای توقف استخراج رمزارز در نیویورک چقدر موفقیت آمیز بوده است؟

ایوان تیلور:

مبارزه دشواری است. حامیان رمزارز سرمایه فراوانی دارند که برای اعمال نفوذ بر تصمیم گیرندگان در نیویورک خرج می‌کنند. تاسیساتی که ما در حال مبارزه با آن هستیم و در ساحل دریاچه سنکا قرار دارد، آزمونی برای دیگر نیروگاه‌های از مدار خارج شده یا در حال خروج از مدار در نیویورک است. آنها به سختی با ما در حال مبارزه هستند. البته، ایالت نیویورک قانون جسورانه‌ای درباره تغییرات اقلیمی با عنوان «قانون رهبری تغییرات اقلیمی و حفاظت از جامعه» دارد که برای کاهش آلودگی ناشی از گازهای گلخانه‌ای و افزایش منابع انرژی‌های تجدیدپذیر طراحی شده است. کمیسیونر سازمان محیط زیست نیویورک به دفعات عنوان کرده است که تاسیسات مورد بحث به قوانین تغییرات اقلیمی پایبند نیست. ما در نهایت موفق خواهیم شد، اما حقیقتا نبردی نابرابر است.

سیامک دهقانپور:

شهردار جدید نیویورک از طرفداران رمزارزها است. واکنش او به تلاش‌های شما چه بوده؟

ایوان تیلور:

ما به طور مستقیم با شهردار در تماس نبوده‌ایم، ولی کشمکش‌هایی در رسانه‌های اجتماعی با او داشته‌ایم. ما اشاره کرده‌ایم که او در حمایت از استخراج رمزارزها کاملا در اشتباه است. به نظرم موفقیت‌هایی هم داشته‌ایم. چند هفته پیش او تصریح کرد میان رمزارزها و استخراج رمزارزها اختلاف قائل است و گفت طرفدار استخراج رمزارز نیست. استخراج رمرارز از طریق مدل «پروف اف ورک یا تایید کار» در مورد بیت کوین و اتریوم که انرژی بسیار بالایی مصرف می‌کنند صورت می‌گیرد، در حالی که اشکال دیگری هستند که ۹۹.۵ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند. شما می‌توانید در تغییرات اقلیمی پیشگام و در رمزارزها پیشگام باشید، تا زمانی که از مدل‌های پرمصرف انرژی استفاده نکنید.

سیامک دهقانپور:

تفاوت روش «پروف اف ورک یا تایید کار» و «پروف اف استیک یا تایید گرو» چیست؟ و دلیل خاصی دارد که از روش «تایید گرو» استفاده نمی‌کنند؟

ایوان تیلور:

بسیار پیچیده است ولی به زبان ساده در مدل «تایید کار» نیاز به هزاران هزار دستگاه است که هفت روز هفته طی ۲۴ ساعت زیر فن‌های خنک کننده محاسباتی انجام دهند. مدل «تایید گرو» روش دیگری را برای تایید بلاکچین به کار می‌برد که به انرژی به مراتب کمتری نیاز دارد.

به نظرم گذار به این روش دشوار است. اتریوم چند سال است که گفته قصد دارد این گذار را انجام دهد اما، هنوز چنین نکرده است. این به این معنی نیست که غیرممکن است یا از انجام آن گریزی نیست. «آی پی سی سی»، پنل بین دولتی در تغییرات اقلیمی، به تازگی هشدار داده: خطرات تغییرات اقلیمی چنان با سرعت در حال افزایش است که به زودی طبیعت و بشر قادر به تطبیق خود با آن نیستند مگر گازهای گلخانه‌ای در جو کاهش یابد. مصرف بیشتر سوخت‌های فسیلی و افزایش گازهای گلخانه‌ای برای ساختن پول جعلی در میانه یک بحران تغییرات اقلیمی رسما دیوانگی است.

سیامک دهقانپور:

شما فکر می کنید با وضع مقررات در سطح فدرال و ایالتی شرایط بهتر خواهد شد؟

ایوان تیلور:

در حال حاضر این نبردی شهر به شهر و ایالت به ایالت است و این صنعت که شناخت اندکی از آن وجود دارد با وعده افزایش درآمد و فرصت‌های شغلی به جوامع کوچکی وارد شده است. این صنعت ایجاد کننده کار نیست زیرا دستگاه‌ها به صورت خودکار کار می‌کنند. جوامع محلی برای تصمیم گیری در این باره هنوز آمادگی کافی ندارند. هر چه ما در این باره انجام می‌دهیم باید در چهارچوب تغییرات اقلیمی تعریف شود. لازم است ایالت نیویورک دستور توقف ایجاد مراکز استخراج رمزارز را بدهد و تاثیر این کسب و کار را بر آب و هوا و تغییرات اقلیمی مطالعه کند. دولت فدرال هم باید دست به کار شود. همانطور که می‌دانید چین استخراج رمزارز را ممنوع کرده است. اتحادیه اروپا در میانه اخذ تصمیم درباره ممنوعیت استخراج رمزارزها است. با همه آن چه ما برای مبارزه با تغییرات اقلیمی انجام می‌دهیم اگر کاری در مورد رمزارزها صورت نگیرد به تنهایی می‌توانند تلاش‌ها را از مسیر خارج کنند.

سیامک دهقانپور:

برای مردم تحت حکومت‌های اقتدارگرا مانند روسیه و ایران که حکومت‌هایشان در حال توسعه مزارع استخراج رمزارز هستند چه حرفی دارید؟

ایوان تیلور:

شما به لایه دیگری از مساله اشاره کردید. موضوع فقط نگرانی محیط زیستی نیست. مساله فساد و حملات سایبری و پول‌های بدون منشاء مشخص است. عده‌ای معتقدند تحریم‌های وضع شده بر روسیه بر سر اوکراین به خاطر رمزارزها چنان احساس نخواهد شد، زیرا روسیه برای دور زدن چنین مشکلاتی بر روی رمزارزها سرمایه گذاری کرده است. نگرانی از دسترسی دولت‌های فاسد به رمزارزها وجود دارد.

اگر شما هر گونه مسولیت اخلاقی برای به جا گذاشتن سیاره‌ای قابل زندگی برای نسل‌های آتی داشته باشید باید پیامدهای فاجعه بار رمزارزها برای محیط زیست را در نظر بگیرید. ما ضد رمزارز یا ضد فناوری نیستیم، اما باید از اشکال سازگارتر با محیط زیست استفاده کنیم. اگر سیاره‌ای برای زندگی نداشته باشید، پول چه فایده‌ای دارد.

سیامک دهقانپور:

اگر از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنند مشکل حل می‌شود؟

ایوان تیلور:

پرسش خوبی است. عموم مردم نیاز به دسترسی به منابع انرژی‌های تجدیدپذیر دارند. اگر استخراج کنندگان رمزارزها برای منافع شخصی منابع باارزش و حیاتی انرژی‌های تجدیدپذیر را استفاده کنند، مردم از آن ها برای شبکه برق و حمل و نقل محروم خواهند شد. تا زمانی که یک تاسیسات خودش نتواند صفحات خورشیدی یا انرژی‌های تجدیدپذیر خود را در محل تولید کند، راه حل قابل اتکایی در این باره وجود ندارد.

سیامک دهقانپور:

چرا در آمریکا شاهد افزایش استخراج رمزارز هستیم؟

ایوان تیلور:

وضع مقررات محدود کننده بر رمزارزها در دیگر کشورها باعث هجوم این صنعت به آمریکا شده که در آن مقرراتی وضع نشده و انرژی هم در مناطقی به نسبت ارزان است.

XS
SM
MD
LG