لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

بانک مرکزی اروپا: ارزهای دیجیتال ممکن است ثبات مالی جهان را تهدید کنند


بانک مرکزی اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که اگر بازارهای ارزهای دیجیتال رشد سریع خود در دو سال اخیر را ادامه دهند و شرکت‌های مالی مشارکت خود را عمیق‌تر کنند، ممکن است این بخش نوظهور خطراتی را برای ثبات مالی جهان ایجاد کنند.

بازار رمزارز، این ماه پس از سقوط «ترا یواس‌دی»، یکی از مهمترین «استیبل‌کوین‌ها» به شدت سقوط کرد. این سقوط غیرمنتظره باعث شد تا رهبران ارشد مالی جهان خواستار ارائه راهکاری برای تنظیم «سریع و جامع» این بخش شوند.

ارزهای رمزنگاری شده همواره از دارایی‌های خاص مورد علاقه سرمایه‌گذاران تشنه ریسک بالا بوده‌اند و در دوران همه‌گیری ویروس کرونا به شدت محبوبیت پیدا کردند.

نهادهای سرمایه‌گذاری با این استدلال که بیت‌کوین به عنوان یک محافظ در برابر تورم عمل می‌کند و در مواجهه با نرخ‌های بهره پایین، بازده بیشتری دارد، جذب این ارز دیجیتالی شدند.

سرمایه‌گذاری در رمزارزها که در نوامبر سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰۰ میلیارد دلار بود، در نوامبر ۲۰۲۱ تا ۲.۹ هزار میلیارد دلار افزایش یافت.

با این حال، بیت‌کوین که برجسته‌ترین رمزارز محسوب می‌شود، از ماه نوامبر گذشته تاکنون بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است، و باعث کاهش ارزش کل بازار رمزارز تا حدود ۱.۲ هزار میلیارد دلار شد.

بانک مرکزی اروپا در بررسی دوسالانه ثبت مالی خود گفت که استفاده بانک‌ها و سازمان‌های مالی از رمزارزها در مقیاس وسیع می‌تواند سرمایه را در معرض خطر قرار دهد و به اعتماد سرمایه‌گذاران، وام‌دهی، و بازارهای مالی آسیب بزند.

در این بیانیه گفته می‌شود که «ریسک نظام‌مند در پیوند با سطح ارتباط دوسویه میان دارایی‌های رمزنگاری شده و بخش مالی سنتی افرایش می‌یابد.»

این بانک در ادامه یادآور می‌شود که «معاملات زیاد اهرمی ارائه شده توسط صرافی‌های رمزارزها، باعث شده است که سرمایه‌گذاران وجوهی را برای خرید بیشتر ارزهای دیجیتالی قرض کنند، و همچنین ریسک‌های ثبات مالی را افزایش دهند.»

به گفته بانک مرکزی اروپا، در عین حال کمبود داده‌ها در این بخش نیز مانع ارزیابی درست ریسک‌های مالی می‌شود و هشدار می‌دهد که مصنوعات صرافی‌های ارز دیجیتال و جمع‌آوری داده‌ها باید با احتیاط صورت گیرد.

این بانک در بخش دیگری از گزارش خود می‌گوید که سرمایه‌گذاران خرد رمزارزها در قلب تجارت اروپا نیز افزایش بافته‌اند.

در نظرسنجی که اخیرا در شش کشور انجام شده است، از هر خانوار اروپایی، حداقل یک نفر ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین خریده است.

به گفته بانک مرکزی اروپا، رمزارزها برای اکثر سرمایه‌گذاری خرده‌فروش نامناسب است و از مقامات اتحادیه اروپا خواست تا قوانین جدیدی را در مورد این دارایی‌های دیجیتالی «به عنوان یک موضوع فوری» تصویب کنند.

قوانینی که برای نخستین بار در سپتامبر ۲۰۲۰ در این زمینه منتشر شد، هنوز مورد موافقت اتحادیه اروپا قرار نگرفته است ‌و به نظر نمی‌رسد که حداقل تا سال ۲۰۲۴ تصویب شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG