لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

نتایج یک نظرسنجی: میزان «خستگی ناشی از همه‌گیری کرونا» به سن و جنسیت افراد بستگی دارد


زنان بیشتر از مردان احساس خستگی همه‌گیری می‌کنند - آرشیو
زنان بیشتر از مردان احساس خستگی همه‌گیری می‌کنند - آرشیو

یک نظرسنجی که توسط سایت پزشکی «وب‌ ام‌دی» انجام شده، نشان می‌دهد که اکثر مردم چند بار در هفته نسبت به همه‌گیری کرونا احساس خستگی می‌کنند. اما واکنش‌های زنان و مردان و نیز سالمندان و جوانان به آن متفاوت بوده است.

به گزارش «وب ام‌دی»، در این نظرسنجی که از ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ تا ۴ ژانویه ۲۰۲۲ انجام شد، از خوانندگان این سایت پرسیده شد که هرچند وقت یک‌بار دچار خستگی ناشی از همه‌گیری کرونا که با احساساتی مثل «عصبانیت، خستگی، ناامیدی، یا صرفاً خستگی از اختلال در زندگی خود یا اقوام و دوستان» توصیف شده، می‌شوند. ۴۸۹ نفر (۱۲۰ مرد، و ۳۶۹ زن) به این پرسش پاسخ دادند.

حدود سه چهارم پاسخ دهندگان گفتند که این احساسات را داشتند.

  • زنان بیشتر از مردان

بنا بر این نظرسنجی فقط کمی بیش از یک سوم (۳۴ درصد) از مردان احساس خستگی، ناامیدی و کلافگی می‌کنند. در حالی که این احساسات در بین زنان ۴۰ درصد گزارش شد. ۱۸ درصد از پاسخ دهندگان مرد گفتند که این احساسات چندبار در هفته بروز می‌کند، در حالی که این رقم در بین زنان ۲۵ درصد بود.

برخی (۳۴ درصد از مردان و ۲۳ درصد از زنان) نیز گفتند که این احساسات هرگز در آنها به وجود نیامده است و آنها به خوبی با محدودیت‌ها و تغییرات دوران همه‌گیری سازگار شده‌اند.

  • جوان‌ترها بیشتر از سالمندان

نتایج نظرسنجی همچنین تجربیات متفاوتی را بر اساس سن نشان می‌دهد؛ افراد جوان‌تر بیشتر تحت تاثیر خستگی همه‌گیری بوده‌اند.

در میان افراد زیر ۴۵ سال، تقریبا نیمی از آنها (۴۶ درصد) گفتند که در مقایسه با همکاران ۴۵ سال به بالای خود، روزانه احساس خستگی زیادی از شرایط همه‌گیری کووید می‌کنند. در این گروه ۲۷ درصد گفتند که در هفته چند روز دچار خستگی می شوند. در حالی که ۱۸ درصد از افراد گروه مسن‌تر گفتند که چند روز در هفته احساس خستگی می‌کنند.

پنج درصد از افراد زیر ۴۵ سال و ۲۱ درصد از افراد بالای ۴۵ سال (یعنی ۴ برابر گروه جوان‌تر) تیز گفتند که به ندرت احساس خستگی از همه‌گیری می ‌کنند.

XS
SM
MD
LG