لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

پژوهش نهاد بهداشتی آمریکا: ابتلای قبلی به کرونا در متوقف کردن نوع دلتا موثر است


پژوهش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ آمریکا نشان داده است در حالی که واکسیناسیون «امن‌ترین راه» برای ایجاد مصونیت در برابر ویروس کرونا است، ابتلای قبلی به ویروس در متوقف کردن نوع دلتا بهتر از واکسیناسیون تنها عمل کرده است.

بنجامین سیلک، اپیدمیولوژیست مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، پیش از انتشار این گزارش به خبرنگاران گفت که پیش از شیوع دلتا، واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا به ویروس، مؤثرتر از ابتلای پیشین بود اما با ظهور دلتا، این معادله تغییر کرد.

در هفته سوم اکتبر، زمانی که نوع دلتا غالب شد، موارد ابتلا در افرادی که قبلا به ویروس مبتلا نشده بودند و واکسینه نبودند بدتر بود. در مقایسه، افراد واکسینه شده، پنج تا شش برابر کمتر به ویروس مبتلا شدند. در حالی که افرادی که پیشتر مبتلا شده بودند، پانزده تا سی برابر با کاهش میزان ابتلا روبرو بودند. از طرفی، کسانی که هم واکسن زده بودند و هم مبتلا شده بودند، به نسبت دیگران مقاومت بیشتری نشان دادند و تا سی و سه برابر کاهش میزان ابتلا داشتند.

پژوهشگران هشدار داده‌اند که واکسیناسیون همچنان «امن‌ترین» راه برای رسیدن به ایمنی در برابر کرونا است، چرا که ابتلا به ویروس با خطرات کوتاه مدت و درازمدت متعدد و غیرقابل پیش‌بینی همراه است.

این پژوهش، داده‌ها را از زمانی به دست آورده است که هنوز بیشتر شهروندان آمریکایی دز یادآور را دریافت نکرده بودند.

کارشناس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا تأکید کرده است که شرایط دلتا را نمی‌توان با امیکرون، که شامل جهش‌های زیادتری است، مقایسه کرد.

XS
SM
MD
LG