لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

تام کاتن از اوباما خواست در مذاکره با ایران «قوی» باشد


سناتور جمهوری خواه تام کاتن، حامی اصلی ارسال نامه ۴۷ سناتور جمهوری خواه به آیت الله خامنه ای، روز دوشنبه از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواست که در مذاکرات با ایران «قوی» باشد و گفتگوهای اتمی جاری را پس از ضرب الاجل روز سه شنبه ادامه دهد تا آمریکا به درخواست های خود برسد.

تام کاتن در مقاله ای که در واشنگتن اگزماینر منتشر شد، گفته آن چیزی که آیت الله ها به آن احترام می گذارند، «قدرت» است و در این زمان، احتمالا بیش از هر زمان دیگری رئیس جمهوری آمریکا باید قوی باشد.

کاتن عضو جوان کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا است که چندی پیش نیز یک جدال لفظی با جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در توییتر پیدا کرد.

تام کاتن در مقاله خود ضرب الاجل ۳۰ ژوئن برای مذاکرات اتمی با ایران را «مصنوعی» خوانده و گفته هر زمانی که طول بکشد، باراک اوباما باید برای کنار زدن توانایی هسته ای ایران، گفتگوها را ادامه دهد.

تام کاتن گفته اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، رئیس جمهوری باید از گفتگوها کنار بکشد، تحریم های اقتصادی را به طور کامل بازگرداند و اقدام به تهدید نظامی کند.

پیشتر مقامات آمریکایی و ایرانی گفته بودند که مذاکرات اتمی با ایران احتمالا پس از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن ادامه خواهد یافت.

بر اساس یک مصوبه کنگره آمریکا، دولت اوباما تا ۹ ژوئیه فرصت دارد متن توافق نهای اتمی را به کنگره بفرستد، تا طی یک دوره ۳۰ روزه قانونگذاران آن را بررسی کنند. اگر توافق اتمی بین ۱۰ ژوییه تا ۷ سپتامبر به کنگره داده شود، قانونگذارن ۶۰ روز فرصت تایید یا رد آن را خواهند داشت.

بر اساس مصوبه، تا زمانی که کنگره در حال بازبینی توافق است دولت اوباما نمی تواند تحریم های کنگره آمریکا علیه ایران را به حالت تعلیق در آورد.

اگر تا ۷ سپتامبر توافق اتمی با ایران حاصل نشود، کنگره برای اعمال تحریم های جدید تر علیه ایران تصمیم گیری می کند.

XS
SM
MD
LG