لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

فابیوس شرط های فرانسه برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران را برشمرد


فابیوس شروط فرانسه برای رسیدن به توافق با ایران را برشمرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

وزیر خارجه فرانسه شروط این کشور برای دستیابی به توافق نهایی با ایران را برشمرد.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه که برای پیوستن به مذاکرات هسته‌ای به وین رفته است، روز شنبه ششم تیر پیش از ورود به هتل کوبورگ، شروط فرانسه را برای دستیابی به توافق نهایی هسته‌ای با ایران طی متنی برای خبرنگاران تشریح کرد.

آقای فابیوس ضمن تاکید بر موضع مستقل فرانسه، که عضو دائمی شورای امنیت نیز هست، «محدودیت مدت‌دار تحقیقات و تولید در برنامه هسته‌ای ایران» را یکی از شروط فرانسه عنوان کرد. او «بازرسی سفت و سخت از سایت‌های هسته‌ای که در صورت لزوم شامل سایت‌های نظامی هم بشود» و « بازگشت اتوماتیک تحریم‌ها در صورت تخطی ایران از تعهداتش» را نیز دو شرط دیگر فرانسه در آخرین دور مذاکرات عنوان کرد.

وزیر خارجه فرانسه اضافه کرد: «چیزی که ما می‌خواهیم و بارها تکرار کرده‌ایم توافقی استوار است که حق دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای را برای ایران به رسمیت بشناسد و در عین حال به صورت قطعی تضمین دهد که ایران از ساختن سلاح هسته‌ای دست بر می‌دارد.»

به گفته آقای فابیوس اگر چه از نظر فرانسه این سه شرط، سه راس مثلثی است که برای توافقی که فرانسه خواستار است، ضروری است، اما هنوز این شروط توسط همه مذاکره کنندگان پذیرفته نشده است.

آقای فابیوس پس از ورود به محل مذاکرات به همراه هیات فرانسوی، با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

مذاکرات ایران و ۵+۱ در آخرین روزهای باقی مانده از مهلت دستیابی به توافق، در وین به طور فشرده دنبال می‌شود.

نکته جالب توجه تحولات روز شنبه در وین، حضور غیرمنتظره یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل مذاکرات بود. او پس از ساعتی، هتل محل مذاکرات را ترک کرد.

پیش از ورود آقای فابیوس به محل مذاکرات، وزرای خارجه ایران و آمریکا در راس هیات های کشورهای خود، با هم مذاکره کردند.

فرانسه در طی یک سال و نیم گذشته در مقایسه با سایر مذاکره کنندگان، همواره موضعی سختگیرانه برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران اتخاذ کرده است.

XS
SM
MD
LG