لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از افزایش ۴۰ درصدی فوتی‌های کرونایی خبر داد


کرونا در ایران- آرشیو
کرونا در ایران- آرشیو

عباس شیراوژن، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از افزایش ۴۰ درصد تعداد فوتی‌های هفتگی خبر داد و هشدار داد که این روند احتمالاً رو به افزایش خواهد بود.

شیراوژن در گفتگوی ویژه خبری با تلویزیون سراسری در شامگاه جمعه گفت که روند ابتلاء به کرونا دوباره صعودی شده است و «این هفته نسبت به هفته گذشته ۲.۵ برابر تعداد بستری‌های کرونایی» داشته ایم.

او با اشاره به روند افزایش میزان ابتلا طی دو هفته گذشته افزود که «تعداد شهرهای قرمز افزایش جدی داشته است.»

روند صعودی آمار کرونا در ایران که از هفته‌های پیش آغاز شده احتمال می‌رود در آستانه تعطیلات رسمی و مذهبی پیش رو، و احتمال افزایش سفرهای زیارتی ایرانیان به زیارتگاه‌های شیعی در عراق افزایش قابل توجه پیدا کند.

با اوج‌گیری دوباره تعداد مبتلایان، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از غربالگری حاجی‌ها قبل از بازگشت از سفر حج خبر داد و پلیس راهور ایران نیز اعلام کرد برای افرادی که دو دوز واکسن را تزریق نکرده‌اند، جریمه مالی در نظر گرفته شده است.

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر روز چهارشنبه، با اعلام افزایش آمار ابتلا به کرونا در ایران گفت: «با برنامه‌ریزی‌های لازم از سوی وزارت بهداشت و سازمان حج و زیارت و با توجه به تاریخ بازگشت حجاج، غربالگری سندرمیک و تست تشخیص سریع برای مسافران در دستور کار قرار گرفته است.»

پیشتر مسعود یونسیان، دبیر کمیته پژوهش و اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونای ایران، احتمال غالب شدن سویه «BA.5» و بروز موج دوم اومیکرون وجود دارد و در هفته‌های آینده این واریانت در کشور غالب خواهد شد.

در حالی که آمار تزریق دز سوم در کشور هنوز به ۲۸ میلیون نفر نرسیده است، وزارت بهداشت ایران مجوز تزریق دز چهارم به همه افراد را نیز صادر کرده است.

این درحالی است که وزارت بهداشت ایران واردات واکسن را متوقف کرده و روشن نیست موجودی هر واکسن در کشور چقدر است.

XS
SM
MD
LG