لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

کرونا در ایران | بستری شدن بیش از ۴هزار نفر در بخش مراقبت‌های ویژه


واکسن نورا، تولید دانشگاه بقیة‌الله، وابسته به سپاه پاسداران است
واکسن نورا، تولید دانشگاه بقیة‌الله، وابسته به سپاه پاسداران است

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد در شبانه‌روز گذشته، ۲۲۶ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند و مجموع قربانیان این ویروس در کشور را به ۱۳۷ هزار و ۶۴ نفر رساندند. در حال حاضر ۴ هزار و ۲۷ مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

یک‌ عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در ایران می‌گوید هنوز در آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها بیماران بدحال بستری هستند. مسعود مردانی گفت دلیل مرگ و میر بالا در کشور همین است.

او افزود که احتمال دارد تا دو هفته دیگر همین میزان مرگ و میر ادامه پیدا کند.

با این حال این مقام بهداشتی عنوان کرده است که موارد ابتلا به امیکرون در کشور، «رو به افول» است.

در حالی که به رغم شیوع امیکرون آمار واکسیناسیون دز سوم در ایران روندی نزولی را طی می‌کند، وزارت بهداشت ایران به ششمین واکسن تولید داخلی نیز مجوز مصرف اضطراری داد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله از دریافت مجوز واکسن نورا از وزارت بهداشت خبر داد.

آزمایش‌های بالینی فاز سوم واکسن نورا حدود دو ماه پیش آغاز شد و گزارش شده است که ده هزار نفر در این آزمایش‌ها شرکت کردند.

وزارت بهداشت ایران مستندات علمی هیچ‌یک از این واکسن‌های داخلی را منتشر نکرده است.

در تحولی دیگر، خبرگزاری هرانا از ابتلای عماد شرقی، شهروند آمریکایی‌-ایرانی‌تبار و رضا قلندری، زندانی سیاسی در زندان اوین خبر داده است.

پیشتر خانواده آقای شرقی از کلسترول و فشار خون بالای او که خطر کرونا را در صوزت ابتلا افزایش می‌دهد ابراز نگرانی کرده بودند.

همچنین در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی از شیوع گسترده ویروس کرونا در زندان قرچک ورامین منتشر شده است.عالیه مطلب‌زاده، عکاس و روزنامه‌نگار حبس شده در این زندان نیز چند روز پیش در پی مثبت شدن تست کرونا به مرخصی درمانی رفت.

XS
SM
MD
LG