لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: تماس با همتای چینی به طور کامل در حوزه کاری من بود


 ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا - ۴ مارس ۲۰۲۰
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا - ۴ مارس ۲۰۲۰

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد تماس با چین که در کتاب جدید باب وودوارد به آن اشاره شده، روز جمعه ۲۶ شهریور در اظهار نظری عمومی اعلام کرد، تماسی که گرفته «به طور کامل در حوزه وظایف» او بوده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال میلی به خبرنگاران همراه خود در جریان سفر به اروپا گفت «این تماس جزو برنامه بوده تا هم به دشمنان هم به متحدان در مورد ثبات استراتژیک اطمینان داده شود.» او همچنین گفت طی چند هفته آینده به تمامی پرسش‌ها و جزئیات مورد نظر نمایندگان کنگره پاسخ خواهد داد.

وی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در مورد جزئیات بیشتر گفت: «من فکر می‌کنم بهتر است نظرم را نگه دارم تا زمانی که در مقابل قانونگذارانی قرار بگیرم که مسئولیت قانونی نظارت بر نیروهای نظامی ایالات متحده را دارند.»

ژنرال میلی افزود: «من تا چند هفته دیگر و تا هر سطح از جزئیاتی که کنگره بخواهد، به آن‌ها خواهم گفت.»

در کتابی که رابرت کاستا و باب وودوارد، دو روزنامه‌نگار مطرح آمریکایی، از آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ نوشته‌اند و قرار است به زودی در اختیار عموم قرار بگیرد، ادعا شده است یک مقام ارشد ارتش آمریکا به همتای چینی خود قول داده بود در صورتی که دونالد ترامپ تصمیم بگیرد به چین حمله کند، این مقام آمریکایی به آنها هشدار خواهد داد.

در این کتاب ادعا شده است که ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در دو تماس تلفنی محرمانه به لی زوا چنگ، همتای چینی خود، اطمینان داده که ایالات متحده به آنها حمله نخواهد کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در کتاب «خطر» (Peril) عنوان شده است که ژنرال میلی یکی از تماس‌ها را در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰، چهار روز پیش از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انجام داد.

تماس دیگر در ۸ ژانویه سال ۲۰۲۱، دو روز پس از حمله صدها طرفدار ترامپ به ساختمان کنگره ایالات متحده در پایتخت و تلاش نافرجام برای جلوگیری از تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات از سوی کنگره صورت گرفت.

نشریه نیویورکر نیز چندی پیش در مطلبی به شرح جزئیاتی از تنش میان ترامپ و مارک میلی در روزهای پایانی دولت پیشین پرداخت.

به نوشته نیویرکر، ژنرال میلی نگران آن بود دونالد ترامپ، که در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر شکست خورده بود، از حمله نظامی به ایران به عنوان بخشی از کارزار خود برای لغو نتایج انتخابات و باقی‌ماندن در قدرت استفاده کند. او همچنین نگران بود که حمله دونالد ترامپ به منافع ایران، به نبردی تمام عیار در منطقه منجر شود.

XS
SM
MD
LG