لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

جزئیاتی از قانون «آزار و هدف‌ قرار دادن غیرقانونی مسیح علی‌نژاد» در لایحه بودجه آمریکا


مسیح علینژاد
مسیح علینژاد

لایحه بودجه ۱۷۰۰ میلیارد دلاری ایالات متحده که هفته گذشته توسط کنگره آمریکا تصویب شد، شامل مصوبه‌ای است که ایالات متحده افرادی را که از طرف حکومت ایران برای آزار و اذیت، رصد، و تعقیب شهروندان ایرانی‌تبار استخدام می‌شوند، مسئول و پاسخگو خواهد شناخت.

این مصوبه جدید «قانون آزار و اذیت و هدف‌گیری غیرقانونی مسیح علی‌نژاد» است و به نام مجری و مفسر برنامه تبلت تلویزیون بخش فارسی صدای آمریکا و منتقد حکومت ایران که هدف توطئه ربودن و بازگرداندن به ایران قرار گرفته بود، نامگذاری شده است.

در این قانون مصوبه آمده است، «کنگره شاهد آن است که حکومت جمهوری اسلامی ایران، افرادی که به طور مسالمت‌آمیز از حقوق و آزادی‌های بشر در ایران دفاع می‌کنند، و افراد بی‌گناهی که از سوی حکومت ایران دشمنان ایران تلقی می‌شوند را تحت نظر دارد و آنها را، حتی شهروندان آمریکایی را که در خاک ایالات متحده زندگی می‌کنند، مورد آزار و اذیت، ترس و هراس، شکنجه، هدف ربودن و قتل قرار می‌دهد، و شهروندان خارجی را به گروگان می‌گیرد.»

بنا بر این مصوبه، وزیر امور خارجه ایالات متحده موظف است تا گزارشی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، اقدامات حکومت ایران در طول یک سال گذشته برای هدف قرار دادن ناراضیان در داخل و خارج از ایران، و نحوه ساکت کردن منتقدان‌ جمهوری اسلامی را ارائه کند.

این گزارش که قرار است سالانه به‌روزرسانی شود، همچنین برای شناسایی افرادی که برای حکومت ایران کار می‌کنند و در آزار و اذیت، نظارت، آدم‌ربایی، شکنجه یا کشتن شهروندان ایرانی و آمریکایی که به دنبال افشای فعالیت‌های غیرقانونی یا فساد مقامات جمهوری اسلامی هستند، دست دارند نیز لازم است.

این افراد تحت تحریم‌هایی قرار خواهند گرفت که مانع از ورود آنها به ایالات متحده خواهد شد، ویزای آنها را لغو خواهد کرد، و اجازه مالکیت دارایی در ایالات متحده را از آنها خواهد گرفت.

مؤسسات مالی خارجی‌ای که آگاهانه با این افراد معاملات مهمی انجام بدهند نیز تحریم خواهند شد.

XS
SM
MD
LG