لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۰

حمله وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به «رهبران غرب» به دلیل حمایت‌ آنها از معترضان ایرانی


دیدار امانوئل مکرون با شماری از زنان فعال ایرانی در کاخ الیزه
دیدار امانوئل مکرون با شماری از زنان فعال ایرانی در کاخ الیزه

در واکنش به دیدار رئيس‌جمهوری فرانسه با مخالفان جمهوری‌اسلامی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی مکرون را «رئیس‌جمهوری لوده» خطاب کرد و دیگر رهبران غربی را نیز مورد انتقاد قرار داد.

سید اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات دولت رئیسی، در گفتگویی با روزنامه «ایران» در واکنش به ملاقات امانوئل مکرون با مسیح علی‌نژاد و شماری دیگر از فعالان ایرانی، او را «رئیس جمهور لوده» یکی از کشورهای «سابقا تراز اول اروپایی» خواند. او همچنین به جای نام بردن از خانم علی‌نژاد از الفاظ توهین‌آمیز استفاده کرد.

مسیح علی‌نژاد پیشتر در توییتی با اشاره به ملاقات دو نفره‌اش با آقای مکرون نوشته بود: «آن چه در ایران دارد اتفاق می افتد انقلاب است، فرانسه می تواند اولین کشور برای به رسمیت شناختن این انقلاب باشد.»

امانوئل مکرون و مسیح علینژاد
امانوئل مکرون و مسیح علینژاد

مکرون نیز در سخنرانی خود در نشست صلح پاریس، با اشاره به دیدار خود با مسیح علی‌نژاد و فعالان حقوق بشر زن در ایران، با «انقلاب» خواندن خیزش سراسری مردم ایران گفته بود: «بر احترام و ستایش خود برای انقلابی که رهبری می کنند تاکید می‌کنم.»

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی همچنین با اشاره تلویحی به اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، گفت: «می‌بینید که صدراعظم یک کشور دیگر سابقا تراز اول اروپا، چقدر خام و به دور از واقعیت‌های کشور ما، هر آنچه که دیگران القا کرده‌اند را بیرون می‌ریزد.»

او در ادامه اظهاراتش در ارتباط با واکنش رهبران غرب، توییت جاستین ترودو درباره آمار محکومان به اعدام در جریان اعتراضات را نیز «سخیف» خواند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، نیز در واکنش به دیدار مسیح علی‌نژاد و همراهان او با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، سخنان مکرون در حمایت از خیزش مردم ایران را «شرم‌آور» و مسیح علی‌نژاد را «یکی از چهره‌های معاند ضد ایرانی» خوانده بود.

امانوئل مکرون در دیدار روز جمعه ۲۰ آبان خود با مسیح علی‌نژاد و تعدادی از زنان فعال حقوق بشر در کاخ الیزه، ضمن ادای احترام به زنان ایران، از آنان برای پیشبرد «انقلاب جاری» در ایران تقدیر کرده بود.

XS
SM
MD
LG