لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

کنگره آمریکا «طرح مسیح علینژاد» را «تصویب کرد»؛ مقابله با مزاحمت‌ عوامل جمهوری اسلامی برای دگراندیشان


از راست به چپ: سناتور پت تومی، سناتور بن کاردین، مسیح علینژاد
از راست به چپ: سناتور پت تومی، سناتور بن کاردین، مسیح علینژاد

برخی منابع نزدیک به جمهوریخواهان می‌گویند کنگره ایالات متحده آمریکا روز شنبه طرح «آزار مسیح علینژاد و هدف‌گیری قانونی» را تصویب کرد.

حساب توییتری جمهوریخواهان کمیته بانکداری سنا با انتشار توییتی در این باره گفت این طرح تصمیم تحریم علیه مقامات ایرانی مسئول سرکوب جاری حقوق بشر بنیادین ایرانیان را الزامی و تراکنش‌های بانکی خارجی با افراد تحریم‌شده را شناسایی می‌کند.

خبر مربوط به تصویب این طرح در شب کریسمس مصادف با تعطیلی کنگره اعلام شد. در زمان انتشار خبر مشخص نیست آیا طرح مزبور به عنوان بخشی از قانون بودجه و یا در روزهای پیش به صورت جداگانه تصویب شده است.

١٢ آذرماه سال گذشته، این طرح دوحزبی از سوی سناتورها بن کاردین و پت تومی معرفی شد که عوامل و افراد نظام جمهوری اسلامی که در آدم‌ربایی، آزار و اذیت مخالفان و دگراندیشان دست دارند، با عواقبی از جمله تحریم روبرو می‌کند.

مسیح علینژاد همکار صدای آمریکا و مجری و مفسر برنامه «تبلت» در آن زمان در پاسخ به پرسش صدای آمریکا و واکنش وی به دیدگاهی که ممکن است او را عامل تحریم ایران بنامد، گفته بود: «من اتفاقا افتخار می‌کنم اسم من بالای طرحی باشد که هدفش تحریم‌کنندگان واقعی ملت ایران هستند.»

دادستانی ایالات متحده آمریکا در منهتن و وزارت دادگستری آمریکا در ماه ژوئیه با انتشار بیانیه‌‌هایی با اعلام این که سرویس‌های اطلاعاتی ایران در حال برنامه‌ریزی برای ربودن یک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از شهر نیویورک بودند و قصد داشتند او را به ایران ببرند، نام افراد عضو این شبکه وابسته به حکومت ایران را که در این عملیات آدم‌ربایی شرکت داشتند منتشر کرد.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی از طریق تحت فشار قرار دادن خانواده مسیح علینژاد در ایران قصد داشت تا این همکار صدای آمریکا را به بهانه دیدار مادرش به ترکیه بکشاند و در آنجا او را برباید. علی علی‌نژاد، برادر مسیح این نقشه را برملا کرد و به همین دلیل به هشت سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG