لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۵

تأیید حکم اعدام متهمان «حمله به شاهچراغ» در دیوان عالی؛ «به‌زودی» اجرا می‌شود


دو متهم حمله به حرم شاهچراغ در دادگاه انقلاب اسلامی فارس - آرشیو

رئیس دادگستری استان فارس اعلام کرد «حکم اعدام» دو متهم «حمله به شاهچراغ» در دیوان عالی جمهوری اسلامی تأیید شده و «به‌زودی اجرا خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، پنج‌شنبه ۱۵ تیر گفت که پرونده متهمان حمله به شاهچراغ در شیراز، «پس از رسیدگی مجدد» در دیوان عالی جمهوری اسلامی «تأیید شد.»

این مقام قضایی پیش از این گفته بود دو متهم این پرونده «به زودی در خیابان ۹ دی شیراز» اعدام خواهند شد.

روز سوم خرداد محمد رامز رشیدی و نعیم هاشمی قتالی با اتهام «معاونت در افساد فی‌الارض، بغی و اقدام علیه امنیت کشور» در پرونده «حمله به شاهچراغ» به «اعدام در ملأ عام» محکوم شده بودند.

این پرونده پنج متهم دارد و رئیس کل دادگستری فارس اتهام این دو شهروند غیر ایرانی را که در برخی گزارش‌ها شهروند افغانستان معرفی شده‌اند، «مسلح‌سازی، تدارکات، پشتیبانی و هدایت» مهاجم اصلی به حرم شاهچراغ عنوان کرده بود.

جمهوری اسلامی اعلام کرده مهاجم اصلی که با نام‌های مستعاری همانند «ابوعایشه» و «حامد بدخشان» معرفی ‌شده، در جریان درگیری با نیروهای انتظامی کشته شده است.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان حمله مسلحانه به «حرم شاهچراغ» که آبان ۱۴۰۱ رخ داد ۱۳ تن کشته شدند.

بسیاری از فعالان حقوق بشر و کارشناسان روند دادرسی در جمهوری اسلامی ایران را به‌ویژه در پرونده‌های منجر به مجازات اعدام زیر سوال برده‌اند و معرفی محمد رامز رشیدی و نعیم هاشمی قتالی به عنوان متهمان «حمله به شاهچراغ» در افکار عمومی بخشی از جامعه باورپذیر نبوده است.

ویژه برنامه: واکاوی حادثه شاه‌چراغ؛ چرا کسی باور نکرد؟
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

مقامات جمهوری اسلامی پس از اعتراضات سراسری نیمه دوم سال ۱۴۰۱، هفت تن از معترضان را در روندی شتاب‌زده اعدام کرده و شماری دیگر از آنان همچنان در خطر اعدام قرار دارند.

یکی از معترضان در خطر اعدام، عباس کورکوری معروف به مجاهد کورکور است. محمود امیری مقدم، رئیس سازمان حقوق بشر ایران، به صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی می‌خواهد با اعدام این معترض روی جنایتش در کشتن کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله در ایذه، سرپوش بگذارد.

محمود امیری‌مقدم: حکومت می‌خواهد
با اعدام مجاهد کورکور روی جنایتش
در کشتن کیان سرپوش بگذارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:29 0:00

برخی کارشناسان می‌گویند جمهوری اسلامی با ابزار اعدام به ویژه در ملأ عام در صدد ایجاد ارعاب در میان شهروندان و مخالفان خود است.

پگاه بنی‌هاشمی، حقوقدان، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا اعدام در ملأ عام را «مجازاتی قبیح» توصیف کرده که عاری از هرگونه بازدارندگی بر جامعه است.

XS
SM
MD
LG