لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

هم‌زمانی رسیدگی به دو پرونده حمله‌های مسلحانه در ایران؛ «تروریستی» در شاهچراغ، «شخصی» در سفارت آذربایجان  


قوه قضائیه ایران می‌گوید در حال «بررسی دقیق» بر روی دو پرونده حمله مسلحانه به شاهچراغ و سفارت آذربایجان است.
قوه قضائیه ایران می‌گوید در حال «بررسی دقیق» بر روی دو پرونده حمله مسلحانه به شاهچراغ و سفارت آذربایجان است.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید در حال «بررسی دقیق» بر روی دو پرونده حمله مسلحانه به شاهچراغ و سفارت آذربایجان است.

مقامات جمهوری اسلامی از حمله مسلحانه به شاهچراغ با عنوان «تروریستی» یاد می‌کنند و در حالی که حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان را ناشی از انگیزه‌های «شخصی» می‌دانند. البته مقامات جمهوری آذربایجان حمله به سفارت‌شان در تهران را از همان ساعت‌های اولیه «اقدامی تروریستی» دانسته‌اند.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه گفته که پرونده حمله به سفارت آذربایجان «محرمانه» است و در حال حاضر «به دقت درحال رسیدگی» است.

به گفته مسعود ستایشی، پرونده واجد «محرمانگی» است و پس از تحقیقات و ادامه فرایند رسیدگی، اطلاع رسانی می‌شود.

در همین رابطه محمد جعفر منتظری دادستان کل جمهوری اسلامی نیز در تماسی با همتای آذربایجانی خود، کامران علی‌اف از روند «پیگیری دقیق» در پرونده حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان خبر داد. منتظری در این تماس تلفنی گفت: جزییات و ابعاد مختلف این حمله از سوی مقامات قضایی و سیاسی کشور در حال بررسی و پیگیری است.

اما در خبری دیگر، سخنگوی قوه قضاییه درخصوص پرونده حمله مسلحانه به شاهچراغ از برگزاری چندین جلسه دادگاه خبر داد و گفت که «متهمان حمله به شاهچراغ ۵ نفر» هستند که «همگی از اتباع بیگانه هستند.» پیش از این گزارش‌هایی منتشر شد که حکایت از آن داشت که پنج متهم اصلی این پرونده تبعه جمهوری آذربایجان هستند.

رئیس‌کل دادگستری فارس در تازه‌ترين واکنش خود گفته است متهمان پرونده شاهچراغ، عضو گروه داعش هستند و آشنایی اولیه این افراد از زمان حضورشان در زندان بگرام در افغانستان شکل گرفته است.

در جلسه امروز دادگاه متهمان، که بخش‌هایی از آن توسط خبرگزاری قوه قضاییه منتشر شد، یکی از متهمان از تماس‌های خود با کسانی می‌گوید که دستور عملیات را از طریق «یک رسانه اجتماعی» به او دادند.

XS
SM
MD
LG