لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

اعتصاب غذای خشک حمیده زراعی، زندانی سیاسی، در زندان لاکان رشت


حمیده زراعی، فعال سیاسی محبوس در زندان لاکان رشت
حمیده زراعی، فعال سیاسی محبوس در زندان لاکان رشت

حمیده زراعی، معترض تبعیدی به رشت، در اعتراض به «بازداشت غیرقانونی خود و اعمال خشونت در حین بازداشتش» دست به اعتصاب غذای خشک زد.

این زندانی سیاسی پیشین که به دلیل تن ندادن به حجاب اجباری روز چهارشنبه ۱۶ خرداد، به زندان لاکان رشت منتقل شده بود، از روز شنبه ۱۹ خرداد، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، حمیده زراعی اعلام کرده است تا زمانی که آزاد نشود به اعتصاب غذای خود ادامه می دهد و از خوردن و آشامیدن خودداری خواهد کرد.

خانم زراعی که از اسفند سال گذشته برای سپری کردن دوره تبعید دو ساله خود در رشت به سر می‌برد، پس از امتناع از پوشیدن چادر در کلانتری محل ثبت حضور هفتگی خود، از سوی دادگاه احضار شده بود.

او هر سه روز یک بار باید خود را به کلانتری محله گلسار رشت معرفی می‌کرد.

حمیده زراعی در خرداد ۱۴۰۲ در منزلش در کرج بازداشت و در آبان‌ همان سال به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال تبعید به رشت، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت حضور در فضای مجازی محکوم شد. حکم حبس او با تسلیم به رای به ۹ ماه حبس کاهش یافت.

او در جریان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» در روز ۱۲ آبان ۱۴۰۱، در مراسم چهلم حدیث نجفی، از کشته شدگان این اعتراضات، بازداشت و در زندان کچویی کرج محبوس شد. این معترض سرانجام در پی عفو حکومتی در بهمن‌ماه همان سال آزاد شد.

تاکنون بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی در ایران با اتهامات امنیتی با محکومیت‌های حبس و تبعید و ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی مواجه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG