لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

گفتگوی آمریکا و روسیه در مورد امنیت المپیک


با وجودی که روسیه شدیدترین تدابیر امنیتی تاریخ المپیک را اتخاذ کرده است، مقامات بلندپایه ارتش ایالات متحده و روسیه در تلاشی به هدف کمک برای حفظ امنیت بازی های زمستانی ماه آینده در سوچی در مورد استفاده از تجهیزات الکترونیک آمریکا گفتگو می کنند.

نیویورک تایمز از وزارت دفاع ایالات متحده نقل کرده است هیات روس برای اولین بار ایده استفاده از فن آوری هایی را مطرح کرد که پنتاگون برای مقابله با بمب های دست ساز مجهز به کنترل از راه دور در عراق و افغانستان طراحی کرده بود. وزارت دفاع آمریکا هنوز تا روز سه شنبه (٢١ ژانویه) تصمیم قطعی در این مورد نگرفته بود.

احتمال تبادل فن آوری بین دو کشور بخشی از گفتگوهای جامع و گسترده اولین دیدار رسمی و رو در روی بین مارتین دمپزی، رئیس ستاد مشترک وزارت دفاع ایالات متحده و ژنرال والری گراسیموف، همتای روسی او بود.

رویترز گزارش داد باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز روز سه شنبه در گفتگوی تلفنی مورد امنیت بازی های المپیک گفتگو کردند.

با وجودی که هنوز جزئیات زیادی از گفتگوهای همکاری مشترک منتشر نشده، ژنرال دمپزی گفته است وزارت دفاع برای شناسایی و ایجاد اخلال در سیگنال های رادیویی و تلفن همراه مورد استفاده شبه نظامیان برای انفجار دستگاه های انفجاری از راه دور و نصب تجهیزات لازم تمایل خواهد داشت. او در عین حال از کارشناسان فنی هر دو کشور خواسته است تا محتاط باشند و اطمینان حاصل کنند که سیستم های آمریکایی با شبکه های ارتباطی که روسیه نصب کرده است، تداخل نکنند.

ژنرال دمپزی به هنگام گفتگو در مورد استفاده از فن آوری پنتاگون برای مقابله با دستگاه های انفجاری مجهز به کنترل از راه دور خاطرنشان کرده، «این امری است که ما به طور خارق العاده ای با آن آشنا هستیم».

بمب های دست سازی که شبه نظامیان جاسازی می کنند یکی از عوامل عمده مرگ و میر و جراحات نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان و عراق بوده اند.

اما تصمیم تبادل تجهیزات (با روسیه) کار ساده ای نیست، به ویژه در برهه ای که در اوایل دورانی که ارتش آمریکا از این فن آوری استفاده می کرد، مقامات نظامی دریافتند که این تجهیزات سیگنال های الکترونیکی ایجاد کرده اند که با سیستم های موازی تداخل می کنند و در نهایت تاثیر سیستم های دیگر را به طور همزمان و در همان منطقه خنثی می کردند.

ژنرال دمپزی گفته است «اگر مراقب نباشد، به جای افزایش توانایی های خود، در واقع ظرفیت خود را کاهش می دهید».

فرماندهان ستاد مشترک ارتش آمریکا و روسیه در طی دیدارهای خود درصدد تدوین یک برنامه پیشرفته برای تبادل تجهیزات و تداوم همکاری برای مقابله با تروریسم و عملیات ضدجاسوسی بودند. همه این تلاش ها در حالی در دست انجام هستند که مناسبات بین واشنگتن و مسکو در بحبوحه اختلاف نظرها و همکاری محتاطانه نوسان دارد.

حتی با وجود مدنظر گرفتن برنامه ای برای تدوین یک برنامه امنیتی دوجانبه، مقامات دو کشور در مورد حفظ امنیت در بازی های المپیک به طور کامل بحث و گفتگو کردند و ژنرال گراسیموف همکاری بین ارتش روسیه و نیروهای انتظامی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور برای حفظ امنیت بازی ها را تشریح کرد.

ژنرال گراسیموف جزئیات عملکرد مقامات روسیه «برای استقرار نهادها و مقامات امنیتی و نیز تجهیزات واکنش سریع برای مقابله با تهدیدها» را توضیح داد.

ژنرال گراسیموف و ژنرال دمپزی یک روز پس از آن دیدار و گفتگو کردند که مقامات پنتاگون خبر تدوین طرح های فرماندهی ایالات متحده در اروپا برای استقرار دو کشتی جنگی دریایی در دریای سیاه همزمان با برقراری بازی های المپیک را افشا کردند. پنتاگون این کشتی ها را برای مقابله با شرایط اضطراری در منطقه مستقر خواهد کرد.

دولت روسیه علاوه بر اعزام ده ها هزار نیروی پلیس و نظامی اضافی نظامی به منطقه سوچی، تدابیر امنیتی و کنترل در داخل شهر را همزمان با ٧ فوریه و روز برگزاری مراسم افتتاحیه بازی های المپیک به شدت تشدید کرده و رفت و آمد خودروهایی که شماره آن ها در منطقه ثبت نشده است، ممنوع خواهد بود و مردم عادی روسیه و حتی اتباع خارجی که قصد دارند به این شهر سفر کنند نیز باید اسامی و خودروهای خود را سه روز پیش در اداره پلیس ثبت کنند.

تهدید تروریسم به یکی از واقعیت های تلخ رقابت های ورزشی بدل شده است و مقامات روسیه به خوبی از این واقعیت اطلاع دارند که این بازی ها در منطقه ای واقع شده است که جدایی طلبان اسلام گرا در آن فعال هستند.

هر دو ژنرال آمریکا و روس سابقه فرماندهی تانک های بزرگ و واحدهای زرهی جنگی را دارند و هر دو در این دیدار بر اهمیت پیشبرد مناسبات بین نیروهای مسلح دو کشور تاکید ورزیدند.

ژنرال دمپزی گفت «من فکر می کنم فرصتی برای بهبود مناسبت در زمینه منافع مشترک وجود دارد».

او خاطرنشان کرد که مسکو یکی از شرکای کلیدی برای تامین تدارکات برای ماموریت ناتو در افغانستان است. او همچنین ابراز امیدواری کرد که روسیه اجازه تردد کالاهای غیرکشنده به منطقه جنگی و از مسیر سرزمین های روسیه را صادر کند. از آن جا که مخالفت های پاکستان تلاش ها برای انتقال تدارکات به این مناطق را با دشواری هایی روبرو کرده است، شبکه راه آهن و جاده ای نقش بسیار مهمی در انتقال این نوع تدارکات محسوب می شوند.

ژنرال دمپزی گفته است همتای روس او در مورد احتمال افزایش بی ثباتی در افغانستان پس از پایان ماموریت نیروهای جنگنده ناتو در پایان سال جاری ابراز نگرانی کرده است.

ژنرال گراسیموف از همتای آمریکایی خود خواسته بود تا اطلاعات جدیدی در مورد تلاش های آمریکا و ناتو برای آموزش، مشورت و تجهیز نیروهای امنیت ملی افغانستان و توانایی افغانستان برای حفظ امنیت و کنترل خطوط ارتباطی خارج از کشور در اختیار او قرار دهد.

این مقام بلندپایه پنتاگون گفته است «او واقعاً نگران است، من هم اگر جای او بودم، نگران می شدم». وی گفته است «تماس های مرتب» بین ارتش دو کشور «بسیار مفید» خواهند بود.

ژنرال دمپزی در مصاحبه ای گفته است «گفتگوی بین ارتش دو کشور مهم است، حتی اگر این گفتگوها در حدی باشد که اختلاف نظرهای سیاسی و دیپلماتیک مناسبات بین دو کشور مطرح شوند و از پیشبرد امور ممانعت به عمل بیاورند».
XS
SM
MD
LG