لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

درگیریهای کیِف به روز سوم کشید


درگیری میان تظاهرکنندگان ضد دولتی و پلیس اوکراین برای سومین روز پیاپی، روز سه شنبه در کیف، پایتخت آن کشور ادامه یافت.

نیروهای پلیس به تظاهرکنندگان گلوله های لاستیکی شلیک کردند و معترضان نیز به سوی آنان مواد آتش زا پرتاب کردند. تصاوی ویدئویی نشان می دهد که دو طرف در دو سوی اسکلت یک اتومبیل سوخته مستقر شده بودند.

روز دوشنبه، فعالان معترضی که کلاه و ماسک ضدگاز ایمنی داشتند، بمب های دست ساز و سنگ به پلیس پرتاب کردند. نیروهای پلیس نیز در مقابل با نارنجک های صوتی و فشار قوی آب، آن هم در درجه هوای زیر صفر به آنان پاسخ دادند.

مقامات اوکراینی روز دوشنبه گفتند که بیش از ۲۰۰ نفر، که حدود نیمی از آن ها تظاهرکننده بودند، در جریان درگیری ها مجروح شدند. درگیری روز یکشنبه و زمانی آغاز شد که حدود صد هزار شهروند تظاهرکننده مخالف دولت در اعتراض به قوانین جدیدی که تجمعات را محدود می کند، به خیابان های کیف ریختند. هنوز میزان دقیق مجروحان روز سه شنبه در دست نیست.

ویتالی کلیتشکو، رهبر مخالفان اوکراین روز یکشنبه در سخنانی که در جمع تظاهر کنندگان ایراد کرد خواستار پرهیز از خشونت شد. در همین زمان بود که یک نفر با یک کپسول آتش نشانی به روی او اسپری کرد.

آقای کلیتشکو بعدا با ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین ملاقات کرد. یانوکویچ به مشاور امنیت ملی اش فرمان داده تا یک کارگروه برای رسیدگی به شکایات اپوزیسیون تشکیل دهد. با این حال، کلیتشکو روز دوشنبه گفت که اپوزیسیون در مذاکرات مشارکت داده نخواهد شد مگر آن که یانوکویچ شخصا در آنجا حاضر شود.

تظاهرکنندگان مخالف دولت از ماه نوامبر خیابان های کیف و دیگر شهرهای اوکراین را به تسخیر خود درآورده اند. آنان به اقدام ویکتور یانوکویچ، در رد کردن توافق تجاری با اتحادیه اروپا در ازای مناسبات بیشتر با مسکو اعتراض دارند.

کایتلین هایدن، سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه در بیانیه ای تمامی طرف های درگیر در مناقشات اوکراین را به «کاهش فوری شلوغی‌ ها‌» ترغیب کرد. او دولت اوکراین را به تلاش برای «تضعیف بنیان دمکراسی اوکراین از طریق مجرمانه جلوه دادن تظاهرات آرام و تضعیف جامعه مدنی و مخالفان سیاسی‌» متهم کرد.

خانم هایدن سپس از دولت اوکراین خواست تا قانون محدودیت تجمعات را لغو کند، پلیس ضد شورش را از خیابان کیف برچیند و مذاکره با اپوزیسیون را آغاز کند. او گفت «در پاسخ به استفاده از خشونت‌» آمریکا اعمال تحریم را مورد ملاحظه قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG