لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

تصمیم گیری اتحادیه اروپا در مورد رابطه با اوکراین


نشست دو روزه رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه آغاز شد
نشست دو روزه رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه آغاز شد

پس از پشت پا زدن رهبر اوکراین به توافق سیاسی و بازرگانی با اتحادیه اروپا، اکنون اتحادیه درباره روابط با کیف تصمیم می گیرد.

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه در آخرین نشست سال ۲۰۱۳ در مقر اتحادیه در بروکسل درباره آینده روابط با اوکراین تصمیم گیری می کنند. در پی تصمیم ویکتور یانوکویچ رئیس جمهوری اوکراین به عدم پیوستن به اتحادیه، اتحادیه اعلام کرده بود گفتگو درباره قراردادها با دولت اوکراین را به حال تعلیق در می آورد.
بعد از پشت پا زدن آقای یانوکوویچ به توافق تجاری با اتحادیه اروپا – که مردم اوکراین بی صبرانه منتظر آن بودند – و تحکیم پیوندهای کیف با همسایه شرقی اش مسکو، تظاهرات اعتراضی مردم اوکراین شدت بیشتری گرفته است.
روز پنجشنبه، همزمان با آغاز نشست دو روزه رهبران اتحادیه در بروکسل پایتخت بلژیک، هزاران نفر در میدان استقلال کیف پایتخت اوکراین علیه تصمیم آقای یانوکویچ به ماندن در کنار روسیه دست به تظاهرات زدند. آنها همچنین از دریافت کمک ۱۵ میلیارد دلاری رئیس جمهور اوکراین از مسکو برای کمک به اقتصاد ورشکسته کشورشان انتقاد کردند. یکی از تظاهرکنندگان مخالف دولت، بسته کمکی روسیه را یک «توافق بد» خواند:
«البته که توافق بدی است. اولاً که محتوایش به دردنخور است. اعتباری که یانوکوویچ گرفته در راه رفع نیازهای مردم صرف نخواهد شد. دوم این که ما هنوز جزئیات توافق را نمی دانیم. سوم این که او هیچ وقت آن چه را که در میدان استقلال روی داده و می دهد، در نظر نگرفته، و حتی از اسمش هم وحشت دارد.»

روز پنجشنبه رئیس جمهوری اوکراین در یک کنفرانس خبری از بسته کمکی روسیه دفاع کرد و گفت دریافت این کمک بر پیوستن کشورش به اتحادیه در آینده تأثیری نخواهد گذاشت. وی همچنین از غرب برای پشتیبانی از تظاهرات گسترده خیابانی مردمی که خواستار خلع وی از رهبری هستند، انتقاد کرد و گفت:

«این موضوع بسیار مهمی است، یک مسأله داخلی برای ماست؛ ما به هیچ کشوری اجازه نمی دهیم در امور داخلی ما دخالت کند. نمی گذاریم آنها فکر کنند که می توانند اینجا ریاست کنند – نه در میدان و نه جای دیگر! من به شدت مخالف این هستم که کسی به کشور ما بیاید و به ما یاد بدهد که چطور زندگی کنیم.»

اواخر هفته گذشته، سناتور جان مک کین از کیف دیدن کرد و به تظاهرکنندگان اطمینان داد هم پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا به نفع هر دو طرف خواهد بود.
XS
SM
MD
LG