لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

آمریکا حمله به فعالان و خبرنگاران اوکراین را محکوم کرد


وزارت امور خارجه ایالات متحده به آنچه که «یک الگوی اعمال خشونت هدفدار» علیه فعالان در اوکراین نامیده، ابراز نگرانی عمیق کرده است.

هزاران معترض در اوکراین علیه تلاش های دولت برای نزدیک شدن به روسیه به خیابان ها ریختند و تظاهرات کردند.

جن پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد ایالات متحده ضرب و شتم تاتیانا چورنوول، خبرنگار ۲۵ ساله اوکراستی را «آزاردهنده» قلمداد می کند. آمریکا از اوکراین خواسته است تا به حقوق بشر، به ویژه به حق آزادی بیان و حق آزادی تجمعات احترام بگذارد.

چورنوول که مقاله های انتقادی در مورد دولت نوشته است، روز پنج شنبه و یک روز پس از ضرب و شتم از روی تخت بیمارستان گفت تعدادی مرد او را به زور از ماشینش خارج کردند و وی را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند.

چشم های او هم اکنون کبود و سیاه شده، لب هایش کبود و ورم کرده اند و استخوان های بینی و صورتش دچار شکستگی شده اند. نوار ویدئویی دوربین روی داشبورد او تصاویر این حمله را ثبت کرده و یک خودروی ویژه حمل تجهیزات ورزشی را نشان می دهد که مسیر عبور این خبرنگار را سد می کند و مهاجمان به سمت خودروی او هجوم می برند.

چورنوول گفته است چندین مرد او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. همسر او گفته است به دلیل ضربه مغزی در بیمارستان بستری شده است.

تظاهرکنندگان مخالف دولت در کیف هم اکنون تصاویر این خبرنگار را با چهره ای متورم و کبود به عنوان نماد بی انصافی و ظلم دولت در دست می گیرند.

ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین این حمله را محکوم کرده و دستور تحقیق در مورد این سانحه را داده است. مقامات می گویند تا به حال دو مظنون در این ارتباط بازداشت شده اند.

یکی از سازماندهان تظاهرات اعتراضی نیز روز سه شنبه در شهر خارکیف در شرق اوکراین به دست مهاجمان ناشناس مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت.

از ماه گذشته تا به حل خیابان های کیف و دیگر شهرهای اوکراین مملو از معترضان ضددولتی است که خواهان تغییر رویکرد رئیس جمهوری برای نزدیک تر شدن به روسیه هستند و از وی خواسته اند تا کشور را به اتحادیه اروپا نزدیک تر کند.

از زمانی که ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین از امضای یک معامله تجاری با اتحادیه اروپا خودداری کرد، مسکو به اوکراین وعده داده است تا به هدف تقویت اقتصاد شکننده کیو، ۱۵ میلیارد دلار از بدهی ها اوکراین را بخرد و قیمت فروش گاز روسیه به این کشور را کاهش دهد.

معترضان از دولت خواسته اند تا به تعهد خود عمل کند و توافق نامه تجاری کشور با اتحادیه اروپا را امضا کند.
XS
SM
MD
LG