لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

«سلام فرمانده» در ورامین؛ فعالان حقوق کودک: نقض حقوق کودکان است


 عکس از تجمع سلام فرمانده در ورامین- رسانه ‌های داخل ایران
عکس از تجمع سلام فرمانده در ورامین- رسانه ‌های داخل ایران

یک روز پس از ابراز نگرانی رهبر جمهوری اسلامی و هشدار نسبت به بازگشت پادشاهی به ایران، همایشی با عنوان «دهه نودی‌ها» برای اجرای سرود تبلیغاتی «سلام فرمانده» در ورامین برگزار شد و برگزار کنندگان مدعی ادامه این همایش در ابعادی جهانی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، این همایش در «اجتماع خانوادگی» افرادی که «مردم ولایت‌مدار، انقلابی و همیشه در صحنه» توصیف شده‌اند روز یک‌شنبه ۱۵ خرداد در ورامین برگزار شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز شنبه در مراسم سی و سومین سالمرگ روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی با تایید تلویحی چنین حرکتی، با بیان هشدار غیرمستقیم مبنی بر این که بازگشت سلطنت به ایران غیرممکن نیست، به شدت از اعتراضات مردمی در مناطق مختلف ایران انتقاد کرد و آن را به «دشمنان» نسبت داد. او گفت آنان برای «ضربه زدن» به کشور به «اعتراضات مردمی» امید دارند اما بنا بر ادعای او، «این محاسبه دشمن غلط است.»

استفاده از کودکان به منظور تبلیغات ایدئولوژیک و نظامی از سوی جمهوری اسلامی پیش از این نیز سابقه داشته و با واکنش‌های فعالان حقوق بشر و حقوق کودک رو به رو شده است.

رضا شفاخواه، وکیل دادگستری، در توییتی نوشته است: «عبارت فرمانده مختص پادگان است، الزام کودکان در مدارس و ورزشگاه برای خواندن این سرود سخیف نظامی، دخالت دادن اطفال در امور نظامی و صراحتا بر خلاف حقوق کودکان حتی سند ملی حقوق کودک مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.»

همچنین حامد فرمند، فعال حقوق کودکان، درباره این همایش‌ها و استفاده از کودکان برای تبلیغات ایدئولوژیک گفته است: «سلام فرمانده، با حضور کودکان و خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی اجرا شد. حکومت از آسیب‌پذیری کودکان برای جذب، تربیت و به کارگیری آن‌ها به عنوان کودک‌سرباز در مناقشات مسلحانه سوءاستفاده می‌کند.»

هم‌زمان با برگزاری همایش تبلیغاتی پیشین در ورزشگاه صدهزار نفری آزادی، ضمن انتقادهای گسترده نسبت به آن برنامه در ایامی که شماری از شهروندان آبادان زیر آوار «متروپل» مانده بودند، اتهاماتی به خواننده سرود «سلام فرمانده» نسبت داده شد.

برخی حساب‌های توییتری در گزارش‌هایی غیررسمی ادعا کردند پدر سه نوجوان ۱۰ ساله عضو بسیج پایگاه مقاومت انصار ولایت لنگرود، به نام‌های «عباس ر.»، «محمد ج.» و «سید امیرعلی ط.» علیه ابوذر روحی، مداح و خواننده «سلام فرمانده»، به اتهام ایذاء به دادگستری این شهرستان شکایت برده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، فرماندهی سپاه ناحیه گیلان پدران این دانش‌آموزان را برای «اعلام رضایت و مختومه کردن پرونده» تحت فشار گذاشته و به «بازپرس پرونده در شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب» لنگرود اخطار کرده که پرونده را «مختومه» اعلام کند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با هشتگ‌هایی نظیر «سلام درمانده»، «سلام وامانده»، و «سلام پس‌مانده» و بارگذاری ویدئوهایی روی این سرود تبلیغاتی، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را با پایان کار رهبرانی مثل هیتلر، صدام، و قذافی مقایسه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG