لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

انتخاب فرماندار دمکرات برای ایالت ویرجینیا


تری مک آلیف، فرماندار دمکرات جدید ایالت ویرجینیا
تری مک آلیف، فرماندار دمکرات جدید ایالت ویرجینیا
در انتخابات ایالتی روز سه شنبه (۵ نوامبر) تری مک آلیف، پیروز و فرماندار ایالت ویرجینیا شد. او در این انتخابات رقابت تنگاتنگی با کن گوچینلی، عضو محافظه کار تی پارتی داشت. مک آلیف ۴۷ درصد آرا و گوچینلی ۴۶ درصد آرای انتخاباتی را کسب کردند و میزان مشارکت ۹۷ درصد گزارش شده است.

به نظر می رسد که ساکنان ایالت نیوجرسی در شمال شرقی آمریکا، روز سه شنبه کریس کریستی جمهوری خواه را به عنوان فرماندار ایالت خود انتخاب کردند. او احتمالا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ نیز وارد عرصه رقابت خواهد شد.

در ایالت نیوجرسی نیز کریس کریستی با فاصله زیادی در مقابل رقیب دمکراتش، سناتور باربارا بونو ، پیروز شد.

کریستی به دنبال طوفان سندی در سال گذشته در ایالت نیوجرسی تبدیل به یک چهره عمومی شد. او طی همکاری با باراک اوباما برای رسیدگی به ویرانی های پس از طوفان، خشم محافظه کاران را برانگیخت و در عنی حال لیبرال ها را خشنود ساخت.

همزمان، نیویورک برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته، صاحب یک شهردار دمکرات شد. بیل د بلاسیو، وکیل عمومی، توانست با فاصله زیادی بر جو لوتا، رقیب جمهوری خواهش پیروز شود. جو لوتا، رئیس سابق خدمات حمل و نقل شهری نیویورک است. مایکل بلومبرگ، که برای سه بار پیاپی شهردار نیویورک انتخاب شده بود، طبق قانون نمی تواند برای بار چهارم در این سمت باشد.

روز سه شنبه ساکنین چندین شهر عمده آمریکایی مانند آتلانتا، بوستون، دیترویت، هوستون و میامی نیز برای انتخاب شهردار رای دادند.

تحلیلگران سیاسی آمریکا سعی دارند با استفاده از نتایج انتخابات روز سه شنبه، نتایج انتخابات سال آینده در کنگره این کشور را پیش بینی کنند که طی آن سرنوشت تصاحب کنندگان ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و یک سوم از صد کرسی سنا تصمیم تعیین می شود.
XS
SM
MD
LG