لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۶

تمرکز انتخابات ایالتی بر حقوق همجنسگرایان


با وجودی که دولت اوباما هنوز با پیامدهای افشاگری های جاسوسی ایالات متحده و مشکلات فنی قانون جدید خدمات بهداشت و درمان روبرو است، اما واشنگتن بر تحولات سیاست داخلی و انتخابات دو ایالت کشور نیز متمرکز خواهد بود.

روز سه شنبه مردم ویرجینیا، ایالت هم مرز با شهر واشنگتن برای انتخاب فرماندار جدید رای می دهند. کن کوچینلی، نامزد جمهوری خواه و منتقد سرسخت قانون بیمه خدمات درمانی پرزیدنت اوباما در ارقام نظرسنجی ها نامزد پیشرو است.

او گفته است «طرح خدمات درمانی و بیمه اوباما یکی از بزرگترین و بی ملاحظه ترین توسعه طلبی های دولت در تاریخ ٢٠٠ ساله کشور ما محسوب می شود».

پژواک لفاظی های نمایندگان جمهوری خواه کنگره و مخالفت شدید آن ها با طرح خدمات درمانی آقای اوباما راه را برای تعطیلی بخش هایی از دولت ایالات متحده هموار کرد.

برخی از ناظران سیاسی معتقدند شکست کوچینلی به تری مک اولیف، نامزد دموکرات به معنای واکنش مردم این ایالت به عملکرد حزب جمهوری خواه و نمایانگر چالش احتمالی پیش روی این حزب در انتخابات میان دوره ای سال آینده کنگره ارزیابی می کنند.

چشم انداز پیروزی نامزد جمهوری خواه نیوجرسی درخشان تر از ویرجینیا است. انتظار می رود کریس کریستی، فرماندار این ایالات بار دیگر پیروز انتخابات و در مقام خود ابقا شود. کریستی همواره در مسائل سیاست ملی فعال بوده و اخیراً نیز در مورد فعالیت های جاسوسی ایالات متحده اظهارنظر کرده بود.

او گفته است «من همیشه احساس کرده ام این برنامه ها ضروری و مهم هستند، اما باید تحت نظارت مناسب اجرا شوند».

موفقیت کریستی در ایالتی که به طور سنتی بیشتر به سمت حزب دموکرات متمایل است، توجه سیاست داخلی کشور را به خود جلب کرده و برخی ایده نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٦ مطرح کرده است.

فرماندار نیوجرسی این نظر را رد نکرده و گفته است «باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می شود».

در همین ضمن، حقوق همجنسگرایان از جمله مسائلی است که به عرصه گفتگوهای سیاسی واشنگتن بازگشته است. انتظار می رود سنای ایالات متحده لایحه قانونی را به رای بگذارد که از تبعیض در استخدام و در محیط کار بر اساس گرایش جنسی افراد پیشگیری خواهد کرد. این لایحه از حمایت اکثریت نمایندگان دموکرات و پرزیدنت اوباما برخوردار است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است «موضع ما روشن است و پیام ما به هر سناتوری که هنوز در مورد این لایحه تردید دارد و یا هنوز از آن حمایت نکرده این است که رای درست به این لایحه قانونی، رای آری و پاسخ مثبت به آن است».

حتی اگر «قانون ضدتبعیض استخدام» در سنا تصویب شود، سرنوشت این لایحه قانونی در کنگره ایالات متحده که اکثریت نمایندگان آن جمهوری خواه هستند، در هاله ای از ابهام خواهد ماند. افراد همجنسگرا در بسیاری از ایالت های ایالات متحده در صورت اخراج از کار به دلیل گرایش های جنسی شان از هیچگونه منابع حقوقی و قانونی برخوردار نیستند.
XS
SM
MD
LG