لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

چین به مانورهای نظامی خود پیرامون تایوان ادامه می‌دهد


تصویری از گزارش‌های تلویزیونی از انجام مانورهای نظامی ارتش چین پیرامون تایوان- آسوشیتدپرس ۴اوت
تصویری از گزارش‌های تلویزیونی از انجام مانورهای نظامی ارتش چین پیرامون تایوان- آسوشیتدپرس ۴اوت

ارتش چین روز دوشنبه اعلام کرد که به انجام مانورهای نظامی خود در آبها و آسمان پیرامون تایوان ادامه میدهد.

اعلام ادامه مانورهای نظامی ارتش چین درحالی است که پیشتر ارتش چین اعلام کرده بود که روز یکشنبه (هفت اوت) آخرین روز مانور نظامی این کشور پیرامون تایوان است.

ستاد فرماندهی ارتش رهایی بخش جمهوری خلق چین شاخه شرقی کشور، در شبکه اجتماعی «ویبو» که از رایج‌ترین شبکه‌های اجتماعی چینی است گفت که ارتش این کشور در ادامه این مانور، حملات ضد زیردریایی و حملات دریایی را تمرین خواهند کرد.

سلسله مانورهای نظامی دریایی و هوایی بی‌سابقه چهار روز گذشته چین پیرامون جزیره تایوان، واکنش پکن به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این کشور بود.

این درحالی است که پکن در پاسخ به سفر خانم پلوسی به تایوان اقدام به قطع همکاری با آمریکا در برخی از زمینه‌ها از جمله تغییرات آب و هوایی کرده است. این اقدام پکن با واکنش واشنگتن همراه بوده است.

آنتونی بلینکن تصمیم چین در به تعلیق درآوردن همکاریهای دوجانبه در طیفی از مسائل از جمله نظامی و مقابله با تغییرات اقلیمی را غیر مسئولانه خواند.

اگرچه واشنگتن بارها در روزها و ماههای اخیر اعلام کرده است که تغییری در سیاست چین واحد، نداده است اما پکن، پس از ورود و حضور نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، روندی خصمانه در پی گرفته است.

تایوان جزیره‌ای است که در فاصله ۱۶۰ کیلومتری سواحل جنوب شرق چین قرار دارد. پکن این جزیره را که به صورت دموکراسی لیبرال غربی اداره می شود، نه یک کشور مستقل بلکه یک استان یاغی می داند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG